Libanon má novou vládu. Premiér Dijáb v projevu varoval, že budou třeba ‚bolestivá‘ reformní opatření

Nový libanonský kabinet získal důvěru parlamentu, a může se tak pustit do boje s ekonomickou a finanční krizí, která blízkovýchodní zemi sužuje. Informovala o tom agentura AP, podle níž bylo při úterních protivládních protestech zraněno bezmála 400 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový libanonský premiér Haan Dijáb

Nový libanonský premiér Haan Dijáb | Zdroj: Reuters

Kabinet premiéra Hasana Dijába, který má podporu libanonského šíitského hnutí Hizballáh a jeho spojenců, získal v hlasování o důvěře podporu většiny přítomných poslanců ve 128členném zákonodárném sboru. Novou vládu podpořilo 63 poslanců, 20 důvěru kabinetu nevyjádřilo a jeden poslanec se hlasování zdržel.

Dijáb před hlasováním uvedl, že si plně uvědomuje obrovský úkol, kterému vláda čelí. Pevně prý ale věří, že je stále možné zachránit libanonskou ekonomiku před naprostým kolapsem. Zdůraznil, že vláda se ihned dá do práce a bude prosazovat reformy.

Demonstranti v Libanonu chtěli zabránit přijetí rozpočtu. Zemi podle nich přivede do katastrofy

Číst článek

V době, kdy se představitelé vlády chystali v parlamentu k prezentaci plánu svých hospodářských reforem, rozháněly libanonské bezpečnostní složky tisíce demonstrantů v blízkosti parlamentu slzným plynem.

Demonstranti odpovídali kamením a snažili se zatarasit cestu poslancům, což mělo za důsledek, že jednání k reformnímu plánu začalo se zpožděním. Při protestech bylo zraněno téměř 400 lidí, včetně poslance a novináře. Podle libanonského Červeného kříže bylo 45 zraněných odvezeno do nemocnice a 328 dalších bylo ošetřeno na místě.

Před hlasováním o důvěře parlament posuzoval hlavní body vládního programu. Obsahuje reformy v justici, finančnictví a administrativě. Dijáb v projevu řekl, že budou třeba „bolestivá“ opatření.

Podpora od Hizballáhu

Požádal, aby vláda dostala možnost pomoci Libanonu dostat se z krize. To podle něj nebude možné, jestliže se tamní ekonomika zcela zhroutí. Zároveň uvedl, že bude zapotřebí pomoc zvenčí a vyzval mezinárodní společenství, aby mu dalo šanci.

V Libanonu se podařilo po složitých jednáních sestavit vládu. Hizballáh bude mít dva ministry

Číst článek

Dijáb, který dříve vyučoval na Americké univerzitě v Bejrútu, získal podporu Hizballáhu a jeho spojenců poté, co selhala jednání o tom, že předsedou nové vlády složené z technokratů bude opět Saad Harírí. Ten rezignoval pod tlakem protestů loni v říjnu.

Zadlužený stát

Podle agentury AP nyní nebude pro Dijába snadné získat důvěru mezinárodního společenství a finanční pomoc, kterou země potřebuje. Spřátelené státy, včetně Francie, totiž daly najevo, že zadluženému státu nepomohou, dokud nebude sestaven kabinet prosazující reformy.

Libanon, jehož ekonomika se opírá zejména o turistiku, patří k nejzadluženějším státům světa a trpí také v důsledku nedostatku zahraničních investic. Země nyní čelí nejhorší ekonomické krizi od občanské války v letech 1975-1990. Protesty, které vedly k rezignaci premiéra Harírího, začaly v Libanonu loni v říjnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme