Libanon: OSN musí přimět Izrael k vrácení lodi s pomocí pro Gazu

Rada bezpečnosti OSN musí přimět Izrael k okamžitému vrácení nákladní lodi, kterou židovský stát včera zadržel. Prohlásila to libanonská velvyslankyně ve světové organizaci. Izraelští námořníci násilně obsadili plavidlo, které vezlo z Libanonu humanitární pomoc Palestincům do pásma Gazy. Izrael Gazu na zemi i z moře drží v izolaci, protože tam vládne hnutí Hamás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelci přinutili zakotvit loď s humanitární pomocí pro Gazu v přístavu Ašdod | Zdroj: ČTK

Izraelci loď zajali s odůvodněním, že může Palestincům vézt zbraně. Podrobná kontrola plavidla ale žádný takový kontraband neodhalila.

Dnes ráno už Izraelci po zemi do Gazy dovezli krevní deriváty, které arabské charity posílaly Palestinců zraněnými nedávnými izraelskými útoky. Izrael slibuje, že na palestinské území umožní dopravit i další část humanitárního materiálu, k němuž patří potraviny, oděvy a hračky.

Na palubě bylo 18 lidí včetně novinářů. Izrael je po vyslechnutí tajnými službami začal vracet do jejich zemí.

Incident ale vyvolal velké pozdvižení v arabském světě. Libanonští politici i Liga arabských států označili postup Izraele za pirátství.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme