Libanonský premiér v reakci na protesty rezignuje, kritizován je kvůli hospodářské krizi a korupci

Libanonský premiér Saad Harírí v úterý oznámil, že rezignuje na svůj post. Informovala o tom agentura Reuters. Reagoval tak na téměř dva týdny trvající protivládní protesty, jejichž účastníci pranýřují kabinet kvůli hluboké hospodářské krizi a nečinnosti v boji proti korupci.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Saad Harírí ve vládním paláci v Bejrútu. | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Harírí v projevu řekl, že jeho snahy o vyřešení situace „se dostaly do slepé uličky“ a že proto podá demisi k rukám prezidenta Michela Aúna. Demisi podá on osobně i celý jeho kabinet.

V Libanonu kvůli protestům skončila část ministrů. Premiér chce ekonomickou krizi zmírnit reformami

Číst článek

Rozsáhlé demonstrace v Libanonu začaly v půlce měsíce, k jejich vzniku přispěla plánovaná úsporná opatření včetně záměru zavést nové daně a poplatky, mimo jiné na tabák, benzin i za některé sociální platformy, včetně používání sítě WhatsApp. Ačkoli premiér vzápětí slíbil Libanoncům rychlé reformy a od zavedení nových daní ustoupil, demonstranti v ulicích dál požadovali odstoupení vlády.

Libanonský veřejný sektor patří k nejzadluženějším na světě, veřejný dluh dosahuje 150 procent hrubého domácího produktu, upozorňuje agentura Reuters. Kvůli protestům byly uzavřeny banky, školy i mnoho obchodů. Podle analytiků stojí za uzavřením bank kromě bezpečnostních obav rovněž obavy z výběrů úspor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme