Libanon se po zavraždění ministra obává dalších násilností

Libanon se po atentátu na ministra průmyslu obává dalších násilností. Ostatky zavražděného člena kabinetu Pierra Džamáíla nechaly úřady převézt do jeho rodiště Bikfáya, a to i z bezpečnostních důvodů. Situace hrozí přerůst hranice Libanonu a může mít dopad mimo Blízký východ i v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyšetřování atentátu | Zdroj: ČTK

V Bejrútu panují obavy, že zítřejší pohřeb by se mohl změnit v násilný střet mezi stoupenci prozápadních politiků, ke kterým patřil i Džamáíl, a příznivci radikálního hnutí Hizballáh a prosyrských sil. Už dnešní převoz ostatků provázela vypjatá atmosféra.

Libanonská média citují velitele armády Michela Sulejmána, že armádní jednotky se rozmístily na strategických místech i v okolí hlavního města, aby zabránily dalším případům násilí. Atentát byl vyhodnocen bezpečnostními složkami jako profesionálně připravený a provedený.

Na dnešek plánované oslavy 63. výročí nezávislosti Libanonu byly zrušeny. Prozápadní kabinet se těší podpoře většiny Libanonců i mezinárodního společenství. Šest ministrů zejména za hnutí Hizballáh před několika dny z kabinetu vystoupilo a šíitští politici a křesťanský politický proud generála Aúna požadují demisi kabinetu a posílení svých pozic.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme