Přístup k vodě pro 12 tisíc lidí. Díky české pomoci v libanonském údolí Biká postavili nový vodojem

Libanon hospodářsky kolabuje. Zemi - kdysi označovanou jako Švýcarsko Blízkého východu - potopila rozsáhlá vládní korupce a nekompetence. Tvrdí to demonstranti, kteří už třetí měsíc proti vládnoucím elitám protestují. Ekonomiku zatěžuje i víc než milion syrských uprchlíků, kteří v malé zemi tráví už několik let. Životní podmínky 12 tisíc lidí v libanonské vesnici v údolí Biká nedávno výrazně zlepšila česká humanitární pomoc.

Biká (Libanon) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Naše obec má 18 tisíc obyvatel. A pro ně potřebujeme vodu. Jeden vodojem jsme už měli. A teď jsme získali druhý. Máme navíc 4 tisíce syrských uprchlíků, takže spotřeba vody výrazně vzrostla,“ říká starosta Rif´at Hamíje.

Obrat v Libanonu. Harírí vzdal boj o znovuzvolení premiérem. ‚Necítím podporu,‘ reagoval na protesty

Číst článek

Vodojem z české humanitární pomoci zásobování Taráji vodou konečně vyřešil. Stát do obecní pokladny přispívá nedostatečně, vesnice na stavbu vodojemu neměla. Libanonské prostředky se tak na projektu podílely jen z 10 %.

„Moc by nám pomohla sluneční energie. Zatím platíme obrovské částky za naftu do čerpadel, protože voda je hluboko a zdroje od vesnice daleko. Kdybychom měli solární panely, ušetřilo by nám to hodně peněz,“ počítá starosta. 

Vesnice Tarája leží přímo pod zasněženými vrcholky pohoří Libanon, v údolí Biká, asi 10 kilometrů od slavného Baalbeku.

„Dřív voda někdy tekla, někdy netekla. Teď už nějakou dobu máme vodu bez problémů. Jsme ze Sýrie, z Idlibu. Jestli se tam situace uklidní, vrátíme se, teď to ale nejde.“ Syřanka Su´ád tu žije v pronajaté části vesnického domku s manželem a třemi dcerami. Dvouletá holčička vykukuje ze dveří, starší sestra chodila do nedaleké libanonské školy.

Česká pomoc

Výstavbu vodojemu v Taráji podpořila česká vláda částkou 5 milionů korun. Podíleli se i soukromí dárci. Akci koordinovala organizace Adra. 

„Vodojem má 500 metrů krychlových a je to takový betonový válec. Předtím nemělo 60 procent vesnice pravidelný přístup k vodě. Takže jsme takto pomohli 12 tisícům lidí. Mně to přijde velice efektivní,“ říká Zbyněk Wojkowski, vedoucí zahraničního oddělení Adry, který přijel na obhlídku projektu. O několik vesnic dál se staví s českou pomocí další, identický vodojem.

‚Ve světě je chaos, 25 milionů uprchlíků k nám vzhlíží.‘ Šéf OSN Guterres vyzval k pomoci

Číst článek

„Jsou tu různé vesnice, kde obyvatelstvo s příchodem Syřanů narostlo až dvakrát. Infrastruktura proto není dostatečná, vody není dost, a proto jsme se rozhodli pracovat právě s vodou,“ doplňuje. Prospěch z české pomoci tak mají jak syrští běženci, tak místní Libanonci.

Uspokojení potřeb obou skupin tak může otupit i třenice, které postupně vznikají. Česká humanitární pomoc ale míří i za nedaleké hranice přímo do Sýrie.

„Adra v Sýrii z českých prostředků a z prostředků českých dárců momentálně opravuje školy, které byly poničené ve válce, a také opravuje kanalizační systém v jedné obci,“ říká Wojkowski, který z Libanonu míří na kontrolu českých projektů v okolí syrského Damašku.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme