Vězni z Rúmíja v Libanonu odmítají testy i opatření na covid-19. Chtějí tak uspíšit své propuštění

Trestanci v přeplněné libanonské věznici Rúmíja odmítli nechat se testovat na koronavirus a dodržovat ochranná opatření. Podle agentury AP doufají, že si tak vynutí rychlejší propuštění, protože se v zemi mluví o amnestii. V zařízení je 3000 vězňů a více než 200 z nich mělo pozitivní test na koronavirus.

Bejrút Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice (ilustrační foto)

Příbuzní některých vězňů vyzvali vládu, aby části vězňů udělila amnestii, a snížila tak riziko šíření nákazy. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Počet případů rychle stoupá v celé zemi - v pátek tamní úřady ohlásily 685 nových nakažených za minulých 24 hodin. Pětimilionový Libanon má dosud 26 700 nakažených a 263 úmrtí.

Rúmíja leží nedaleko Bejrútu. Příbuzní některých vězňů vyzvali vládu, aby části vězňů udělila amnestii, a snížila tak riziko šíření nákazy.

V Ugandě pátrají po 200 uprchlých trestancích. ‚Zarytí kriminálníci,‘ tvrdí mluvčí armády

Číst článek

Šéf svazu libanonských lékařů Šaraf abú Šaraf řekl, že problém Rúmíje je přeplněnost. Virus se potvrdil u 223 vězňů a ti byli umístněni do izolace v oddělené budově. Většina má mírné symptomy, jen malý počet musel být hospitalizován.

Podle AP několik set trestanců pobývá ve věznici, aniž byli souzeni, další si pak tresty sice odpykali, ale nemají peníze na pokuty, jež byly součástí rozsudku, takže zůstávají.

Abú Šaraf řekl, že do libanonských věznic byly už dříve dodány roušky a dezinfekce. V jednom zařízení na severu Libanonu se v dubnu vězni vzbouřili a požadovali, aby byli kvůli epidemii propuštěni. Podle ministryně spravedlnosti Marie-Claude Nadžmové bylo od března do září propuštěno na svobodu 2717 vězňů, jejichž případy byly urychleně vyřízeny.

O amnestii podle ní mohou požádat i ti, kteří už byli odsouzeni; v minulých měsících se na svobodu dostali ti, kteří ještě před soudem nestanuli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme