Vláda nechala zimní, část společnosti přešla na letní. Libanon je jedinou zemí, kde jsou zároveň oba časy

V Libanonu mají zároveň zimní a letní čas. Politici a náboženské autority se tam totiž shodly, že posunou změnu na letní čas až na duben. Rozhodli o tom na poslední chvíli tento čtvrtek. Proti nim se postavily školy, některá média nebo křesťanské organizace, které na letní čas přešly. Libanonci tak mají na svém území, které má zhruba poloviční rozlohu Moravy, prakticky dvě časová pásma.

Bejrút Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonské vlajky v Bejrútu

Libanonské vlajky v Bejrútu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Ve čtvrtek se na tom, že se čas nebude měnit, domluvili libanonský úřadující premiér Nadžíb Míkátí a předseda sněmovny Nabih Berri, kteří rozhodli, že Libanon přejde na letní čas až 20. dubna. Konkrétní důvod k tomu neuvedli, podle agentury Reuters tak ale chtěli nahrát politické body u muslimských obyvatel, kteří se postí při ramadánu.

Libanon se blíží ke kolapsu, státní sektor je v rozkladu

Číst článek

Při muslimském postním měsíci věřící nejedí od úsvitu do setmění. Muslimové v Libanonu tak mohou díky zimnímu času přerušit půst o hodinu dřív okolo šesté hodiny večerní namísto sedmé.

Mnozí Libanonci s tím ale nesouhlasí, konkrétně se to nelíbí například libanonské Maronitské katolické církvi, která rozhodnutí bojkotuje a v noci na neděli přešla na letní čas. Podobně se k tomu postavily některé školy v zemi nebo televizní stanice a zpravodajské servery.

Mobilní operátoři už upozornili, že se většina telefonů automaticky přepne na letní čas a lidé, kteří budou chtít dodržovat zimní čas, tak budou muset vypnout synchronizaci a přenastavit si ho zpět ručně.

Potíže nejen s časem

Čas ale není jediný problém, kterému lidé v Libanonu čelí. V zemi pokračuje bezprecedentní ekonomická krize.

Od roku 2019 ztratila libanonská lira asi 90 procent své hodnoty. Banky kvůli finanční krizi omezily výběry hotovosti a lidé s dolarovými účty si mohou vybírat pouze malé částky.

Řada zoufalých Libanonců si tak v minulých měsících došla do bank pro vlastní peníze se zbraní v ruce. Podle údajů OSN žije 80 procent Libanonců v chudobě.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme