Libanonská armáda neustále zvyšuje svou přítomnost na jihu země

Na jihu Libanonu se každou hodinou zvyšuje počet vojáků libanonské armády. Rozmístění 15 tisíc mužů v příhraničním pásmu po několika desítkách let by mělo skončit za dva dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonští vojáci přijíždějí do Tyru | Foto: AFP

Libanonská armáda by měla mít na místě k dispozici 150 obrněných vozidel a tanků. Význam libanonských jednotek na jihu země a jejich složení získává na významu i proto, že počet vojáků mezinárodních jednotek bude zpočátku daleko menší než se čekalo.

Obavy z problémů na hranicích mohou být oprávněné. Žena středního věku z jiholibanonské obce Šaqra, která přišla se svou rodinou o dům a veškerý majetek, Českému rozhlasu přímo na místě řekla: "Požadujeme, aby sem poslali daleko více raket pro Hizballáh a tentokrát i protiletadlové střely, protože vidíme všichni, co tu způsobila letadla." Obyvatelé jihu Libanonu považují příslušníky hnutí velmi často za své ochránce.

O vyslání svých vojáků do Libanonu dnes jedná také německý Spolkový sněm. Jako nejpravděpodobnější se jeví účast německého námořnictva. Politické špičky přitom nepočítají s vysláním pozemních jednotek.

Tahle varianta, zdá se, definitivně padla na včerejším jednání na půdě kancléřství. Angela Merkelová po setkání se šéfy parlamentních frakcí a výborů uvedla, že stejně vyloučená je varianta s vysláním policistů k ochraně syrsko-libanonské hranice.

Německo se z historických důvodů obává možné situace, kdy by proti sobě pozvedli zbraň němečtí a izraelští vojáci. Ve hře tak zůstává vyslání jedné ze dvou nemocničních lodí, které Německo má, nebo dokonce nasazení fregaty vojenského námořnictva.

V úvahu ještě přichází vyslání třech letounů na Kypr, které by monitorovaly vzdušný prostor nad krizovou oblastí.

Jiří Hošek, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme