Libanonská armáda zadržela jednoho z nejhledanějších teroristů světa

Jednoho z nejhledanějších teroristů světa, Mádžida al-Mádžida, zadrželi libanonští vojáci. Krátce poté otřásl šíitským předměstím metropole Bejrútu silný výbuch, při kterém zahynuli nejméně čtyři lidé a desítky dalších byly zraněny. Bomba explodovala v části města, kde sídlí příznivci Hizballáhu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silná exploze otřásla šíitským předměstím libanonské metropole Bejrútu

Silná exploze otřásla šíitským předměstím libanonské metropole Bejrútu | Zdroj: Reuters

Al-Mádžid má saúdské státní občanství a je velitelem brigád, které stály za listopadovým útokem na íránskou ambasádu v Bejrútu. Při atentátu tehdy zemřelo 30 lidí, mezi nimi i íránský kulturní atašé.

„Tohle je jasný vzkaz, vzkaz lidem této šíitské oblasti a také vzkaz Íránské islámské republice. Stanoviska Íránu ani Hizballáhu tím ale útočníci stejně nezmění," řekl na místě listopadového útoku jeden z poslanců libanonského parlamentu.

K výbuchům se následně přihlásily Brigády Abdalláha Azzáma, jedna z odnoží sítě Al-Káida.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění v Libanonu přiblížil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Al-Mádžid je na sezamu hledaných teroristů také ve Spojených státech, Saúdské Arábii, Íránu nebo Egyptě. Není proto vyloučeno, že se o něj strhne hádka, každopádně každá z těchto zemí vyvine snahu, aby Mádžida al-Mádžida mohla soudit právě ona, nebo aby byl minimálně souzený mezinárodním tribunálem.

V samotném Libanonu je problém, že určité politické skupiny můžou v některých případech ‘nemít zájem‘ na odsouzení některého atentátníka. Ale v tomto případě to vypadá, že existuje politická shoda na tom, že Mádžid by odsouzený být měl. Takže je šance, že bude souzený přímo v Libanonu, kde byl zatčen a kde se také dopustil svého posledního činu, útoku na íránskou ambasádu.

Silný výbuch v jižním Bejrútu

Krátce po zadržení Mádžida otřásla šíitským předměstím libanonské metropole Bejrútu silná nálož. "První údaje říkají, že máme zatím čtyři mrtvé a šestačtyřicet zraněných. Jsou rozmístění ve čtyřech nemocnicích, někteří jsou v kritickém stavu," uvedl ministr zdravotnictví Ali Hassan Khalil. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Štěpána Macháčka můžou obě události spolu souviset.

„Může to být buď přímo odplata za jeho zadržení, ale může to být také součást dlouhodobějšího plánu džihádistických organizací a skupin, které operují v Libanonu i v sousední Sýrii. Ty útoky úzce souvisí právě s válkou v sousední Sýrii.“

„Občanské válce v Sýrii na straně povstalců už delší dobu vévodí radikálně islamistické skupiny, které mají jako svého politického nepřítele Asadův režim, ale jako svého ideologického nepřítele obecně mají různé islámské sekty, které nesledují ten hlavní, ortodoxní, sunnitský islám.“

„A mezi ně patří na prvním místě právě šíité a pak také alávité, kteří v Sýrii vládnou. A dokud bude libanonské hnutí Hizballáh jakožto vlivné šíitské hnutí stát po boku Asadova režimu, tak bude také samotné hnutí a bohužel i šíité obecně cílem útoků těchto islamistických skupin ať už v Sýrii, tak i v Libanonu,“ vysvětluje zpravodaj ČRo v oblasti.

Při explozi v jižním Bejrútu zahynulo nejméně pět lidí | Foto: Reuters

Před týdnem výbuch v libanonské metropoli zabil pět lidí, včetně bývalého ministra Muhammada Šataha.

Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme