Libanonská vláda podala demisi

Předseda libanonnské vlády Umar Karámí dnes oznámil demisi celé své vlády. Rozhodnutí kabinetu následovalo po sérii demonstrací stoupenců opozice, kteří požadují odchod syrských vojsk ze země a důsledné vyšetření atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Opozice za Harírího vraždou vidí libanonskou i syrskou vládu, i když to obě popřely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Bejrútu | Zdroj: ČTK

Kolem 50.000 demonstrantů na největším bejrútském náměstí Mučedníků přivítalo rezignaci vlády bouřlivým nadšením a máváním tisíců státních vlajek. Odstupující premiér Omar Karámí řekl, že předkládá demisi do rukou těch, kteří chtějí podle něj dobro země.

Opozice ale chce v protestech pokračovat i přes zákaz demonstrací a shromažďování až do chvílem kdy na 15.000 syrských vojáků opustí zemí. Jak informovala libanonská televize LBC, Sýrie už oznámila, že přemístí své jednotky k libanonsko-syrským hranicím. Opozice žádá také odstoupení šéfů tří zpravodajských služeb a prezidentské gardy.

Demise je pro odborníky překvapením, protože parlament, který dnes jednal o nedávné vraždě Karámího předchůdce Rafíka Harírího, měl původně hlasovat o důvěře kabinetu a podle všeho by v hlasování vláda obstála. Karámího ministři budou zemi řídit, dokud prezident Emil Lahúd nepověří nového premiéra sestavením příštího kabinetu.

Po oznámení demise vlády mnozí volali i po demisi samotného prezidenta Lahúda, s nímž měl Harírí kvůli názoru na syrský vliv v Libanonu spory. Parlament pod vlivem Damašku loni kvůli prodloužení Lahúdova mandátu odhlasoval změnu ústavy. Harírího vláda krátce po tomto hlasování odstoupila.

Sýrie vyslala v 70. letech, na začátku libanonské občanské války, do Libanonu přes 30.00 vojáků. Polovina z nich je tam dodnes a loni kvůli syrskému vlivu v Libanonu přijala rezoluci dokonce Rada bezpečnosti OSN.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme