Libanonská vláda schválila přesun armády na jih země

Už ve čtvrtek ráno se začne libanonská armáda rozmísťovat na jihu země. Rozhodl o tom libanonský kabinet. Jednotky začnou obsazovat území jižně od řeky Litání, odkud se začali stahovat izraelští vojáci. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN kromě jiného počítá s tím, že na jihu Libanonu přestanou operovat milice radikálního hnutí Hizballáh. To výměnou za stažení bojovníků žádá, aby vláda přistupovala "velkoryse" ke kontrole odevzdání zbraní jeho členů. Izrael to považuje za porušení rezoluce Rady bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

základna libanonské armády | Zdroj: ČTK

Libanonští vojáci by už podle vlády měli být připravení k nasazení. Problém je ale s jejich pravomocemi. Velitel armády požádal kabinet o jasné instrukce, zda má zasahovat proti příslušníkům Hizballáhu, pokud by porušovali příměří, a zda má zabavovat jejich zbraně.

Právě role Hizballáhu je předmětem sporu mezi hlavními libanonskými politickými silami. Navíc v případě, že by Hizballáh nepropustil unesené izraelské vojáky, mohlo by to zřejmě znamenat obnovení vojenských operací. Představitelé humanitárních organizací OSN také varují, že i přes pomoc ze zahraničí je země stále na pokraji humanitární katastrofy.

Podle izraelské ministryně zahraničí Cipi Livniové válka s Hizballáhem ještě neskončila. Alespoň ne do té doby, než budou splněny všechny podmínky rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která naordinovala oběma stranám příměří. Livniová připomněla, že součástí rezoluce je požadavek, aby Hizballáh okamžitě vydal zpět dvě vojenská rukojmí, která zajal 12. července. To radikální šíitské hnutí zatím neudělalo.

Livniová také prosazuje uzavření syrsko-libanonských hranic, aby tak radikálové nemohli ze Sýrie získávat nové zbraně a finance.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme