Libanonská vláda varuje Hizballáh před porušením klidu zbraní

Libanonská armáda bude tvrdě postihovat bojovníky z hnutí Hizballáh za případné porušení příměří na Blízkém východě. Každá raketa vypálená na Izrael za současné situace by pouze nahrála židovskému státu, prohlásil libanonský ministr obrany. Bejrútští představitelé ale zároveň varují před prosazováním rezoluce OSN silou. Libanonská armáda usiluje o uklidnění situace na jihu země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonští vojáci přijíždějí do Tyru | Foto: AFP

Libanonský ministr obrany Elias Murr dnes varoval před jakýmkoli raketovým útokem na Izrael. "Jakákoli raketa, která bude vypálena na Izrael, by pro něj mohla být důvodem k dalším úderům. Proto by proti tomu, kdo by raketu odpálil, armáda tvrdě zasáhla," řekl Murr.

Ministr obrany přitom připomněl, že Hizballáh opakovaně potvrzuje, že se cítí být vázán rezolucí OSN 1701 o ukončení válečných operací.

Přesto, že libanonské ozbrojené síly přebírají kontrolu na územích ovládaných dosud radikálním šíitským hnutím, panuje spor o jeho odzbrojení. Libanonský prezident Emil Lahoud dnes například upozornil, že jakékoli prosazování dané rezoluce Rady bezpečnosti silou by vedlo nutně k občanské válce.

Izrael stále svaluje vinu za svůj včerejší útok ve východním Libanonu na nepřítomnost silných mezinárodních sil. Do oblasti zatím nedorazilo více než padesát francouzských vojáků. Ostatní země s vysláním svých vojáků váhají a čekají, až bude bezpečností situace klidnější. Podle izraelského ministra Isaaca Herzoga tím ale Tel Avivu přenechávají odpovědnost za naplňování rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"Někteří hlavní zastánci rezoluce číslo 1701, jako například Francie, mírové sbory zatím výrazně neposílili, přestože to slíbili. Proto musíme sami zajistit správné dodržování embarga na dovoz zbraní určených hnutí Hizballáh ze Sýrie a Íránu," vyjádřil se Herzog.

Evropské země svolaly kvůli vyslání mezinárodních sil do Libanonu schůzku, která se v příštích dnech uskuteční v Bruselu. Konkrétním cílem je, aby si státy "pětadvacítky" vyjasnily své zapojení do posílených sil OSN v Libanonu UNIFIL. Nedávná rezoluce Rady bezpečnosti počítá s rozmístěním 15 tisíc příslušníků mezinárodních sil na jihu země.

Francie, která má silám OSN velet, vede v posledních dnech bilaterální jednání s evropskými státy o jejich příspěvku do mise. Zatím se však nedaří naplnit ani požadavek OSN mít v oblasti do 28. srpna aspoň 3500 vojáků.

Izraelští vojáci zadrželi poslance z hnutí Hamas

Izrael dnes také zadržel dalšího poslance z palestinského vládnoucího hnutí Hamas. Podle informací izraelské armády se jedná o Mahmúda Ramáhího. Izraelští vojáci si pro něj přišli do jeho bydliště v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Od soboty už Izrael drží místopředsedu palestinské vlády Násira Šajra, obviněného z členství v teroristické organizaci.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničních věcí Mark Regev v televizi CNN uvedl, že, kdyby palestinští představitelé jednali jako státníci, Izrael by je respektoval: "Palestinští vůdci se ale nesmí chovat jako teroristé a podporovat sebevražedné útoky. Mám pro ně jasnou výzvu: uznejte právo Izraele na existenci, zřekněte se terorismu a přijměte mírový proces. Pokud to uděláte, dveře k jednání jsou otevřeny."

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme