Libanonské hnutí Hizballáh dnes vyhlásí novou politiku

Libanonské ozbrojené hnutí Hizballáh má dnes vyhlásit svou novou politiku pro další léta. Dokument minulý týden v utajení schválilo vedení Hizballáhu a zveřejnit by ho měl šéf organizace šajch Hasan Nasralláh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci libanonských šíitských milicí Hizballáh | Foto: almashriq.hiof.no

Ten se už více než tři roky ukrývá v obavách z izraelského atentátu. V létě 2006 svedl Hizballáh s izraelskou armádou měsíc trvající válku, který výrazně posílila popularitu šíitské gerily v muslimském světě.

Hizballáh si jako jediná libanonská strana ponechal po občanské válce z 80. let zbraně s odůvodněním, že jsou potřeba proti izraelské okupaci a agresi. Minulý týden vláda prozápadního premiér Sa'ada Harírího potvrdila, že takzvané hnutí odporu má v Libanonu stále své místo.

Hizballáh je součástí vládní koalice, zároveň se ale ostře vymezuje proti Západu a těší se podpoře Íránu.

Z nitra samotného Hizballáhu mezitím probleskuje řada dohadů, ať už o smyslu a dopadech války s Izraelem, nebo o údajné korupci. Čeká se, jestli Nasralláh zmíní tyto rozpory a také jak popíše roli Hizballáhu v libanonské společnosti.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme