Libanonské úřady zakázaly promítat úspěšný film. Natáčel se totiž v Izraeli

Úřady zřejmě libanonským divákům nedopřejí nejnovější film místního rodáka Zijáda Duwejrího. Jeho film Útok kritizuje sebevražedné atentáty, ke kterým v minulosti často docházelo na izraelském území. Libanonským úřadům vadí, že režisér natáčel některé scény přímo v Izraeli a angažoval navíc izraelské herce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé stojí na místě sebevražedného útoku v Damašku | Foto: Muzaffar Salman | Zdroj: ČTK

Hrdinou filmu je doktor Amín Džaafarí, Palestinec, který bydlí v Izraeli a paří k takzvaným izraelským Arabům. Dokud nedošlo k dalšímu z teroristických útoků, žil v Tel Avivu spolu s milovanou ženou svůj poklidný středostavovský život.

Poté, co Džaafarí v márnici identifikuje roztrhané zbytky těla své manželky, ho čeká další rána. Izraelští vyšetřovatelé mu totiž sdělí, že to byla právě ona, kdo se opásal výbušninou a vešel do restaurace plné lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Štěpán Macháček přibližuje film, který libanonské úřady nepustily do distribuce

Ve zbytku filmu hlavní hrdina řeší, kdo mohl jeho ženu takto ideologicky zpracovat. Zabývá se také hlubší filozofickou otázkou, jestli vůbec známe své nejbližší.

Libanonský režisér Zijád Duwejrí, který léta získával hollywoodské ostruhy, natočil film Útok podle románu alžírského spisovatele Jasmíny Chadry. Jeho překlad vyšel i v češtině pod názvem Černá vdova.

Film se dočkal řady ocenění, ne tak ale v režisérově rodném Libanonu. Úřady jeho promítání zakázaly, protože část natáčení probíhala v Izraeli. Vyhověly tak nařízení Arabského úřadu pro bojkot Izraele, který sídlí v Káhiře.

Postoj Libanonu Duwejrího šokoval. Režisér chtěl podle svých slov zkrátka natáčet na skutečných místech děje románové předlohy.

„Šest let nám trvalo natočení tohoto filmu, hodně lidí projektu nevěřilo,“ upozorňuje režisér. Evropští diváci budou mít příležitost posoudit kvality filmu Útok už brzy.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme