Libanonskou vládu sestaví opět Karámí

Sestavením nové libanonské vlády pověřil prezident Emil Lahúd opět prosyrského kandidáta Umara Karámího. Ten stál v čele kabinetu do konce února, kdy rezignoval po protestech opozice, která žádala odchod syrských jednotek z Libanonu. Už včera ho na funkci premiéra podpořila většina poslanců. Karámího znovujmenování ale může vyvolat nové protesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umar Karámí | Zdroj: ČTK

Staronový libanonský premiér Umar Karámí chce sestavit vládu národní jednoty - tedy úplně jiný kabinet, než dosud vedl. Řekl to po svém jmenování. Nový premiér vyzval opozici i prosyrské síly k jednání a dialogu.

Opozice zatím dialog odmítla, pokud nebudou splněny její požadavky. Mezi ně patří mezinárodní vyšetřování nedávného atentátu na expremiéra Rafíka Harírího, protože opozice nevěří libanonským tajným službám. Proto také požaduje rezignaci jejich šéfů. Třetím požadavkem je úplné stažení syrských vojsk a syrských tajných služeb z Libanonu podle předem daného harmonogramu.

Podle dnešního vyjádření libanonského ministra obrany se do údolí Bikáa už stáhlo šest až sedm tisíc z celkových 14 tisíc syrských vojáků. Většina z nich už údajně odešla do Sýrie.

Staronový premiér Umar Karámí byl kandidátem šíitských hnutí Hizballáh a Amal. Jeho opětovné jmenování do čela vlády včera podpořilo 71 ze 127 poslanců libanonského parlamentu.

Minulá Karámího vláda ohlásila demisi 28. února po sérii demonstrací příznivců libanonské opozice.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme