Libanonský červený kříž má stále napilno

Už druhý týden odměřuje čas od konce ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a radikálním šíitským hnutím Hizballáh. Na obou stranách byli bezpochyby hrdiny zdravotníci, kteří nasazovali své životy na záchranu druhých. Náš blízkovýchodní zpravodaj Jaormír Janev přímo v Libanonu připravil následující příspěvek o práci Libanonského červeného kříže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ijád Munzir

Ijád Munzir | Foto: Jaromír Janev

Zvuk sirén bylo za posledních šest týdnů slyšet mnohokrát. Spěch řidičů sanitek ale vždy znamenal naději, že se podaří zachránit život těm, kteří byli uvnitř s vážnými i méně vážnými zraněními. Těch bylo ve válce přes čtyři tisíce. Zástupce Libanonského červeného kříže Ijád Munzir pro Český rozhlas popsal rozsah celé operace.

"Od zahájení válečných operací jsme měli v terénu 2 500 záchranářů, kteří měli k dispozici 200 plně vybavených sanitek. A to pro všechny druhy první pomoci, odvozu zraněných a také mrtvých, protože i to je naším úkolem. Jejich činnost namístě monitorovala a řídila bezprostředně tři operační střediska."

Muže i ženy s bílými košilemi či halenkami a s oranžovými vestami se snad nejznámějším světovým znakem červeného kříže bylo možné vidět téměř všude, kde docházelo k tragédiím, které jsou s válkou vždy spojené. I oni sami ztratili kolegu a kamaráda.: "Přáli bychom si, abychom netrpěli ztrátu v osobě Micháíla Džbeilího, ale válečné operace jsou vždy nelidské a zasahují všechny bez výjimky."

Michail Džbeílí doprovázel v sanitce vážně zraněného. Kolona jela z jihu země do údolí Bikáa. Proč se stala terčem zásahu z letadel, Ijád Munzir neví. Podle mluvčího izraelské armády se k takovýmto kolonám připojovali příslušníci Hizballáhu. Kteří se snažili využít imunity, které proudy těchto vozidel měly. Osm zdravotníků bylo při své práci zraněno a místní červený kříž přišel o tři sanitky.

Jsou to opravdu hrdinové, a to svojí lidskostí. Svým přístupem k obětem konfliktu byli výjimeční, vždy se je snažili okamžitě odvést do bezpečí a mnoho ze zraněných trpělo přímo v sanitkách, kterými je odváželi.

Libanonskému červenému kříži poskytoval pomoc Mezinárodní červený kříž a tato pomoc pokračuje i po válce. Do přístavu v Bejrútu dokonce dorazila obrovská lod s obrovským znakem této organizace na boku - s léky a dalším zdravotnickým materiálem. Do Libanonu dorazily vojenské nemocnice ze Saúdské Arábie, Egypta a Jordánska, které okamžitě doplnily služby libanonské organizace červeného kříže.

Přesto lékaři a zdravotníci v Libanonu potřebují dosud velké množství léků pro chronická onemocnění. "Chceme poděkovat všem, kteří nám pomohli, včetně vašeho Českého červeného kříže. Doufejme, že se už žádná podobná válka nebude opakovat," řekl Ijád Munzir.

Libanonský červený kříž byl založen v roce 1945. Je to nezávislé sdružení, které v zemi zajišťuje zejména první pomoc, ale má také v péči i krevní banku, zabezpečuje prvotní lékařské ošetření a část sociálních aktivit ve zdravotnické oblasti.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme