Libanonský ministr průmyslu podlehl atentátu

Libanonský ministr průmyslu Pierre Džamáíl se stal obětí atentátu. Útočníci ho zastihli v autě nedaleko hlavního města Bejrútu a začali na jeho vůz střílet. Křesťanský politik který podporoval protisyrskou většinu v parlamentu, později smrtelným zraněním v nemocnici podlehl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pierre Džamáíl | Foto: AFP

Podle očitých svědků na Džamáíla střílel vrah z bezprostřední blízkosti. Do ministrova auta na severním okraji města narazilo jiné vozidlo, ze kterého pak vystoupil střelec.

Sedmatřicetiletý Džamáíl, syn bývalého prezidenta Amína Džamáíla, byl členem strany Libanonská falanga a podporoval protisyrskou většinu v parlamentu. Ta se nyní přetahuje o moc s prosyrskými frakcemi vedenými Hizballáhem.

Bezprostředně po atentátu se objevily četné hlasy obviňující z atentátu právě Sýrii, kterou Džamáil dlouhodobě kritizoval. Že by za smrtí mladého ministra mohl stát Damašek, se domnívá i Saad Harírí, syn bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, zastřeleného při jiném atentátu loni v únoru. Sama Sýrie ale atentát na Džamáila odsoudila.

Spojené státy v první reakci označily atentát za "teroristický čin". "Je to velmi špatný den pro Libanon. Byli jsme vraždou šokováni. Považujeme to za teroristický čin a také za akt zastrašování," řekl náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns.

Atentát podle agentur ještě zvýší politické napětí v zemi. Mocné šíitské hnutí Hizballáh pohrozilo svržením vlády premiéra Siniory, pokud nezíská větší podíl na moci.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme