Libanonský poslanec se stal obětí pumového atentátu

Pět dní před libanonskými prezidentskými volbami byl při pumovém atentátu v Bejrútu zabit provládní poslanec Antoine Ghaní. Při útoku zahynulo nejméně další devět lidí a 40 osob bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí v libanonském Bejrútu | Zdroj: ČTK

Vůz s nastraženými výbušninami explodoval před budovou hotelu Metropolitan v bejrútské čtvrti Sin al-Fil, ve které žijí hlavně křesťané, ve chvíli, kdy kolem projíždělo Ghaního auto. Právě zájmy maronitský křesťanů hájil v libanonském parlamentu zavražděný Ghání jako poslanec za Libanonskou falangu.

Jde už o druhého poslance vládního tábora premiéra Siniury za poslední tři měsíce a třetího za necelý rok. Policie zesílila mobilní hlídky po městě a po explozi se ulice úplně vylidnily. "To nevíte, jestli se k tomu náhodou nepřipletete, bojím se o svou rodinu, protože vám nikdo neřekne, kdy a kde odpálí trhaviny," řekl k situaci v Bejrútu třicetiletý obyvatel města

Provládní libanonští politici obvinili z útoku Sýrii. Atentát odsoudila i prosyrská opozice.

V Libanonu se v minulých dvou letech odehrálo několik politických vražd. V únoru 2005 zahynul při atentátu bývalý premiér Rafík Harírí a letos v červnu při zatím posledním z útoků protisyrský poslanec Valíd Ajdú.

Zdenka Turková, Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme