Libanonský premiér je na průlomové návštěvě Sýrie, kterou viní z vraždy svého otce

Libanonský premiér Sa'ad Harírí míří do Damašku. Právě syrský režim přitom podle libanonského politika zavraždil jeho otce, bývalého předsedu bejrútské vlády Rafíka Harírího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavražděný premiér Harírí má mešitu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Dodnes nevyjasněný atentát vedl před čtyřmi lety k rozsáhlé mezinárodní krizi. Sýrie také musela pod silným tlakem po 30 letech stáhnout svou armádu z Libanonu.

Arabská média si všímají, že Sa'ada Harírího vyšel syrský prezident Bašár Asad přivítat až před svůj palác. Zdůrazňují také, že miliardář Harírí přiletěl svým soukromým letadlem do Damašku s jediným cílem - navzdory nevyřešeným osobním otázkám z minulosti pragmaticky uklidnit krizi se sousedním státem.

Tu vyhrotila právě vražda Harírího seniora. I vyšetřovatelé OSN a řada západních vlád zprvu tvrdili, že za vraždou stojí Sýrie. Teď už se ale od této teorie v tichosti odklánějí. Damašek se také loni výrazně podílel na uklidnění vnitrolibanonské krize, která hrozila přerůst v novou občanskou válku.

Nadále má ale syrský režim v libanonské politice svého hráče, a to šíitské hnutí Hizballáh. To musel Harírí v zájmu stability vzít i do své vlády.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme