Libanonský premiér začne jednat o nové vládě

Staronový libanonský premiér Umar Karámí má dnes zahájit konzultace o vytvoření vlády národní jednoty. Opozice už ale účast odmítla a naopak prohlásila, že uskuteční první kroky k prosazení změn v zemi - tedy k co nejrychlejšímu odchodu syrských vojsk z Libanonu a také ke změně volebního systému.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonci žádají odchod syrských vojsk

Libanonci žádají odchod syrských vojsk | Zdroj: ČTK

Maggie Michell Salemová - bývalá poradkyně americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové prohlásila v televizi BBC, že Libanonu bezprostředně nehrozí politické vakuum: "Mají přechodnou vládu a většina lidí má myslím určité podezření, že se Umar Karámí vrátí. Domnívám se, že je to přechodné období - vojenská síla v zemi klesne, je to velmi sofistikovaná politická hra, politikové Hizballáhu byli v parlamentu po mnoho let, všichni opoziční vůdci jsou velmi zkušení, neobávám se ani tak politického vakua jako toho aby demonstrace zůstaly pokojné."

Opozice nesouhlasí s tím, že byl Karámí znovu jmenován do čela vlády. Minulý čtvrtek ho sestavením nového kabinetu pověřil prezident Emil Lahúd. Minulá Karámího vláda rezignovala 28. února pod tlakem opozice, která vyšla do ulic po Harírího vraždě 14. února. Viníci nejsou dosud známi, ale opozice za vraždou vidí Sýrii nebo její stoupence v Libanonu. Sýrie vinu popírá, avšak začala už stahovat své jednotky na východ Libanonu. Příští týden by měl být znám termín, kdy Syřané z Libanonu odejdou.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme