Britské liberály povede dosavadní místopředsedkyně Swinsonová, slíbila udělat cokoliv k zastavení brexitu

Britské liberální demokraty povede dosavadní místopředsedkyně strany a bývalá nižší členka koaliční vlády Jo Swinsonová. Členové strany jí dali přednost před Edem Daveym. Swinsonová uvedla, že „udělá vše, co bude potřeba k zastavení brexitu,“ cituje server BBC. Centristická prounijní strana, která má v 650členné Dolní sněmovně 12 mandátů.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová.

Nová šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Server BBC uvedl, že Swinsonová získala více jak 50 procent hlasů. Stane se historicky první ženou, která britské liberální demokraty povede.

Devětatřicetiletá Swinsonová uvedla, že je „štěstím bez sebe“. Budoucnost Spojeného království je podle ní uvnitř Evropské unie a slíbila „udělat vše, co bude potřeba k zastavení brexitu,“ cituje BBC.

Na adresu pravděpodobného příštího předsedy vlády Johnsona pak prohlásila, že mu jde jen o kariéru. Favorit v boji o post šéfa konzervativců je podle ní „nezpůsobilý řídit vládu“, cituje BBC. „Británie si zaslouží lepšího premiéra, než je Johnson,“ dodala tato amatérská maratónská běžkyně.

Britští liberální demokraté poprvé zvolili do svého čela ženu. Jo Swinsonová povede stranu, co skončila druhá v eurovolbách, měla úspěch v lokálních volbách a hodlá zastavit brexit. V EP její europoslanci sedí po boku kolegů z hnutí ANO ve frakci @Renew Europe. Víc @ČT24, 1745

17:29 – 22. 07. 2019

1 19

Druzí v eurovolbách

Liberální demokraté, kteří vystupují proti odchodu Británie z Evropské unie, skončili v květnových volbách do Evropského parlamentu druzí, získali asi 20 procent hlasů. Swinsonová nedávno uvedla, že pokud se novým britským premiérem stane zastánce jasné rozluky od EU Boris Johnson, posílí liberální demokraté ještě více.

Poslední průzkum volebních preferencí straně podle deníku The Guardian přisoudil osm procent hlasů.

Británie bude znát jméno nového ministerského předsedy v úterý. Nástupce Theresy Mayové, která na počátku června skončila v čele vládních konzervativců kvůli neúspěchu své brexitové strategie, vzešel z volby nového lídra strany.

V ní členové Konzervativní strany ve finále vybírali mezi ministrem zahraničí Jeremym Huntem a jeho předchůdcem Johnsonem. Průzkumy počítají s vítězstvím Johnsona.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme