Liberálové v Evropském parlamentu žádají zákaz používání hákového kříže

Německý hákový kříž - svastika - by měl být v Evropě formálně zakázán. S tímto návrhem přišla Liberální skupina v Evropském parlamentu vedená především německými poslanci. Jejich iniciativa je reakcí na aféru ve Velké Británii, kde vzbudila v minulém týdnu velký rozruch fotografie prince Harryho, druhého syna nástupníka trůnu prince Charlese. Na večírku svého přítele se totiž objevil v nacistickém převleku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský princ Harry s nacistickým symbolem

britský princ Harry s nacistickým symbolem | Zdroj: ČTK

Politolog Miroslav Mareš, politolog z Masarykovy Univerzity v Brně, však podobný zákaz nepovažuje za vhodný. "Mnohem vhodnější způsob je spíš veřejná debata o těchto problémech, celkové společenské odsouzení." Důležité je podle něj i odsouzení hnutí a organizací, které navazují na myšlenky nacismu a chtějí znovu zřídit nový nacistický nebo rasistický režim. "Je to důležitější než nyní pátrat, na jaké historické budově nebo dokumentu jsou zobrazeny hákové kříže. To by budilo spíš sympatie vůči těm, kteří by na tomto základě obhajovali svobodu slova a možná by se s tímto bojem za svobodu svezli i někteří neonacisté."

Markéta Kaclová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme