Liberečtí zdravotníci budují dětskou ordinaci na Srí Lance

Česká dětská ordinace začíná pomáhat na Srí Lance, zasažené zemětřesením a vlnami z Indického oceánu. Sedmnáctičlenný liberecký zdravotnický tým se spojuje se čtyřmi našimi záchranáři, kteří jsou s částí zařízení na ostrově už od minulého týdne. Výprava si postaví provizorní nemocniční stany ve městě Galle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

17 dobrovolníků odletělo na Srí Lanku | Foto: Michal Krumphanzl

Jak Radiožurnálu potvrdil přímo z ostrova šéf mise Jaromír Dolanský, tým se už přesouvá na místo: "Doletěli jsme sem ráno a čekal tady na nás pan ministr zdravotnictví, se kterým jsme od počátku jednali. Dozorujeme odvoz našeho materiálu a celý tým je už na cestě do Galle, kde po příjezdu rozbalíme soukromé věci a začneme připravovat prostor pro stavbu dětské ordinace."

Tamní obyvatelé misi pojmenovali Naděje z Čech. Provizorní nemocniční stany mají v oblasti nahradit původní dětskou nemocnici, kterou na konci loňského roku smetla přílivová vlna tsunami. Zařízení má začít fungovat v pátek.

České velvyslanectví v Thajsku bude žádat místní úřady a pobočku Interpolu o přednostní identifikaci těl domnělých českých obětí prosincového zemětřesení. Podle velvyslance Jiřího Šitlera by se to týkalo těch případů, kde se domnívají, že by mohlo jí o konkrétní pohřešovanou osobu. Česká republika v Thajsku stále hledá šest občanů, u kterých je pravděpodobné, že přírodní katastrofu nepřežili. České ministerstvo zahraničí už do země zaslalo veškerou požadovanou dokumentaci k vzorkům DNA od jejich rodin. Další pohřešovaný občan má dvojí občanství a je veden na švýcarském seznamu hledaných.

Celkový počet obětí prosincového zemětřesení a tsunami v Indickém oceánu už dosáhl 170 000. Bilance se zvýšila poté, co na Srí Lance zaregistrovali dalších více než 7 000 mrtvých. Srílanské úřady nyní mají na seznamech více než 38.000 obětí. Představitel ministerstva veřejné bezpečnosti prohlásil, že při odklízení trosek záchranáři narážejí denně na další mrtvá těla.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme