Z Libérie po letech odchází mírové jednotky OSN. Odzbrojily bojovníky a zajistily lidem návrat domů

Po téměř patnácti letech končí nejúspěšnější mírová mise OSN. Aspoň tak označují své působení v západoafrické Libérii samotné Spojené národy. Když jednotky OSN do Libérie v roce 2003 vstoupily, byl to zhroucený stát. Dnes má země za sebou po dlouhé době první poklidné předání moci po demokratických volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Monrovia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigerijský člen mírových jednotek v Libérii nastupuje do letadla Robertosově mezinárodním letišti v Monrovii

Nigerijský člen mírových jednotek v Libérii nastupuje do letadla Robertosově mezinárodním letišti v Monrovii | Foto: Albert Gonzalez Farran | Zdroj: Reuters

Země měla za sebou v době zahájení mise OSN dvě občanské války, které nepřežilo bezmála čtvrt milionu lidí.

Přibližně polovina obyvatel tehdy asi třímilionové země musela podle OSN opustit své domovy a dvě třetiny žen se staly terčem sexuálního násilí.

Hrubý domácí produkt Libérie kvůli konfliktům klesl asi o 70 procent. Vážně poničená byla taky tamní infrastruktura. Války ale ukončily vládu diktátora Charlese Taylora později odsouzeného k 50 letům vězení za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Svůj trest si odpykává v britském vězení.

Ukrajinští příslušníci mírových jednotek OSN při odletu z Libérie | Foto: Albert Gonzalez Farran | Zdroj: Reuters

Mírové síly odzbrojily 100 tisíc bojovníků

Jak uvedly samy Spojené národy na svém twitteru, mise hlavně odzbrojila na 100 tisíc bojovníků, od kterých vybrala tisíce zbraní a miliony nábojů. Mírové sbory zajistily bezpečný návrat statisíců lidí domů, dohlížely na klidné konání trojích voleb a podporovaly výcvik liberijských vlastních bezpečnostních sborů.

Prezident Libérie George Weah a zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová | Foto: Albert Gonzalez Farran | Zdroj: Reuters

Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová při slavnostním ukončení mise řekla, že Libérie za pomoci Spojených národů dosáhla úspěchů, ale že ji čeká ještě hodně práce.

Mír podle ní nevydrží, pokud nebude pokračovat rozvoj země. Spousta Liberijců totiž stále čeká na vyřešení chudoby, nezaměstnanosti, negramotnosti a zlepšení infrastruktury.

Přínos je pozitivní, říká prezident

Prezident George Weah, který je ve funkci teprve od ledna, prohlásil, že OSN pozitivně ovlivnila životy Liberijců. Zároveň ujistil, že jeho země naváže na základy, které položila OSN.

Přínos mise ocenili taky všichni obyvatelé Monrovie, které oslovila německá televize Deutsche Welle. Děkují jí hlavně za mír a naději.

Liberijský poslanec Samuel Korgar upozorňuje na to, že odchod mírových sborů může zemi přivést do finanční krize. Příslušníci mise totiž přirozeně v Libérii bydleli a utráceli tam své peníze a pro tamní ekonomiku teď podle něj bude těžké jejich poptávku nahradit.

Své věci si balí i nigerijské vojačky, členky mírových sil OSN v Libérii. | Foto: Albert Gonzalez Farran | Zdroj: Reuters

V zemi se vystřídalo 126 tisíc vojáků

OSN tam vyslala asi 126 tisíc vojáků, ale také 16 tisíc policistů a 23 tisíc civilních zaměstnanců. Od poloviny roku 2016 už ale v Libérii zůstávaly jen 2000 vojáků, pro případ nenadálé krize.

Zástupkyně generálního tajemníka OSN Amina Mohammedová při slavnostním ukončení mise vzdala hold 202 členům mírových sborů, kteří při plnění mírové mise v Libérii zahynuli. Součástí mise byly taky vůbec první čistě ženské jednotky, které tam vyslala Indie a sloužily jak příklad pro liberijské ženy a dívky.

Zábava při balení. Nigerijští vojáci mírových jednotek OSN si zpívají před odletem z Libérie. | Foto: Albert Gonzalez Farran | Zdroj: Reuters

Libérie se taky stala první africkou zemí, která si do svého čela zvolila ženu - prezidentku Ellen Johnson-Sirleafovou. Ta za svůj nenásilný odpor za bezpečnost žen dostala Nobelovu cenu míru. A v lednu opustila úřad, když ho po volbách předala zmíněnému opozičnímu kandidátovi Georgeovi Weahovi.

Ten Liberijcům slíbil, že vyřeší ekonomické problémy a postaví se korupci.

Čínská členka mírových jednotek Spojených národů se baví s holčičkou ve škole v liberijském Tubmanburgu | Foto: Albert Gonzalez Farran | Zdroj: Reuters

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme