Libérií zmítá občanská válka, Japonskem "Beckhamománie"

Liberijské hlavní město Monrovia se stále potýká s děsivými následky občanské války. Požáry ve Francii a další letošní katastrofy v sobě mají i cosi pozitivního - Spojené státy se totiž konečně začaly zajímat o Kjótský protokol. Událostí číslo jedna na Dálném Východě je turné Realu Madrid v čele s Davidem Beckhamem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Liberijské hlavní město Monrovia se stále potýká s děsivými následky občanské války. Na ulici leží desítky mrtvých a ty je třeba rychle odstranit. Nejsou však ani lidé ani prostředky, píší Arab News. Snad právě takové hrůzné výjevy přiměly prezidenta Charlese Taylora, aby se zamyslel nad svým odchodem. Při setkání s ghanskou delegací slíbil, že post liberijského vládce opustí jedenáctého srpna.

Svět, v čele s Kofi Annanem se raduje. Ale to, že tradiční elegán s neodmyslitelnou vyřezávanou hůlkou zmizí, ještě Libérii nezachrání. Někteří experti se totiž bojí, co přijde po něm. Politické vakuum, které v zemi nastane, je jako stvořené pro boje o vedoucí pozici. Většina Liberijců si stejně myslí, že povstalcům nikdy nešlo o svobodu. Perou se o moc a o peníze, tvrdí obyvatelé. Tuhle partu zdrogovaných šílenců nezastaví ani Taylorovo odstoupení. Budou bojovat, dokud nedostanou, co chtějí, myslí si Arab News společně s obyčejnými Liberijci.

Požáry ve Francii a další letošní katastrofy v sobě mají i cosi pozitivního. Spojené státy se totiž konečně začaly zajímat o Kjótský protokol. Píše o tom International Herald Tribune. Kjótský protokol, mezinárodní ekologická smlouva, vznikl už v roce 1997. Ale teprve před dvěma lety se podařilo přimět USA k spolupráci.

Bushova administrativa se vzpírala jednomu z nejdůležitějších nařízení omezit průmyslové emise oxidu uhličitého. Ten je příčinou globálního oteplování. Odborná i politická veřejnost dva roky trpělivě čekala, až se prezident Bush umoudří. Většina místních politiků už dávno předtím správnost omezení uznala.

Novou šanci přinesl jeden americký senátor. Předložil vládě a Kongresu upravenou verzi úmluvy. Je sice o hodně dražší a energeticky náročnější než protokol. Ale klade si za cíl snížit škodlivé emise. Deník International Herald Tribune tak doufá, že se USA konečně probudily.

Změny klimatu i ekologické katastrofy mají dopad také na anglický venkov. Ten byl v posledních letech, podle Daily Telegraphu, pořádně zkoušený. Během krátké doby tu proběhly nemoci dobytka, euro oslabilo a ceny spadly, vláda zakázala národní sport - hon na lišku. To vše způsobilo zemědělcům velké ztráty.

A tak není divu, že se začali svých hospodářství houfně vzdávat. Problém je v tom, že farmy nejdou do rukou odborníků. Kupují je lidé z města. A ty spíš než dobytek zajímá květinová zahrádka. Takhle skončí až dvě třetiny anglických farem. Podle Telegraphu je to krize. Ostrovu totiž dokonce hrozí, že přijde o svou soběstačnost. Zachrání nás už jen dobrá zemědělská politika. Jinak ztratíme i to málo, co nám z venkova zbylo, upozorňuje britský list.

Událostí číslo jedna na Dálném Východě je turné Realu Madrid, v jehož barvách se poprvé představuje nová posila klubu, David Beckham. Minulý týden po Beckhamovi a spol. šílely milióny fanoušků v Číně, kde Real v sobotu v prvním zápase porazil tamní výběr 4:0, a teď pro změnu v Japonsku. Beckhamománie se i tam dostala na titulní stránky novin. Z listu Asahi Shimbun cituje náš východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš cituje ze zahraničního tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme