Liberijci by mohli Duncana kvůli ebole stíhat, nepřiznal prý kontakt s nakaženou osobou

Liberijští představitelé varovali, že mohou nemocného Thomase Erica Duncana začít soudně stíhat. Nepřiznal prý, že před odletem přišel do styku s osobou nakaženou ebolou. Americké úřady zatím daly do karantény čtyři příbuzné pacienta, u kterého lékaři poprvé ve Spojených státech krvácivou horečku zjistili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při kontaktu s lidmi nakaženými ebolou platí pro zdravotníky nejpřísnější hygienická opatření

Při kontaktu s lidmi nakaženými ebolou platí pro zdravotníky nejpřísnější hygienická opatření | Zdroj: Reuters

Tomas Eric Duncan se zřejmě nakazil, když v Libérii pomáhal s přepravou nemocné příbuzné do zdravotnického zařízení. Tamní úřady to kvůli vysoké nakažlivosti eboly zakazují.

Zdravotníci ve Spojených státech nyní sledují kvůli možnému kontaktu s nemocným téměř stovku lidí a pátrají po dalších.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do USA míří další americký pacient, který v Libérii onemocněl ebolou. O případu mluví washingtonská zpravodajka Lenka Kabrhelová

Úřady tvrdí, že mají situaci pod kontrolou. Nervozita ale lehce stoupla poté, co oznámily, že na seznamu potenciálních kontaktů je až sto lidí. Počet osob, které se skutečně dostaly do styku s Duncanem, je ale prý mnohem menší, kolem 16 až 18.

Nemocnice v Dallasu potvrdila, že Duncanův stav je vážný. Příznaky nemoci se zatím u nikoho z jeho okolí neprojevily.

Jak řekl soudce Clay Jenkins, úřady přesto považují karanténu příbuzných za nezbytný krok. Čtyři lidé jsou izolovaní v bytě, kde dál zůstávají předměty a ložní prádlo použité nakaženým pacientem. Kontaminované věci jsou ale prý uzavřené v igelitových pytlích.

Další nemocní na léčení do USA a Německa

Do Spojených států zamíří další pacient, který se v Africe nakazil ebolou. Jde o amerického kameramana, který poslední tři roky působil v Libérii. Podle matky by měl být 33letý muž převezen do USA v neděli. Novinář v poslední době pracoval pro televizi NBC, která do nemoci sužované země vyslala zvláštní tým publicistů, expertů na zdravotnictví.

Muž se ve středu obrátil s únavou a bolestmi v kloubech na Lékaře bez hranic. Výsledkem byl pozitivní test na ebolu. Podle rodičů je vyděšený potom, co byl poslední měsíce zblízka svědkem toho, jak nemoc pustoší celé komunity v západní Africe. Všichni doufají, že se jeho příznaky nebudou rychle zhoršovat. Po příletu bude předán do péče lékařů ve speciálním protiinfekčním centru.

V karanténě budou i ostatní členové televizního štábu. Jde v pořadí už o čtvrtého Američana nakaženého krvácivou horečkou. Tři humanitární pracovníci, kteří už dříve přiletěli z Libérie, se úspěšně vyléčili.

Pacient nakažený virem krvácivé horečky je ode dneška v karanténě v nemocnici v německém Frankfurtu nad Mohanem. Ze západní Afriky ho do země v noci dopravilo letadlo. Do poslední chvíle nebylo jasné, jestli nemocný muž náročný převoz zvládne.

Přípravy na příjem pacienta s ebolou ve frankfurtské nemocnici | Foto: Reuters

Do frankfurtské nemocnice převezl nakaženého muže z letiště speciální vůz za přísných bezpečnostních opatření. Tam ho převzal ošetřující personál v ochranných oblecích a dýchacími přístroji.

Nakažený muž je spolupracovník humanitární organizace. Podle nepotvrzených informací je to belgický dětský lékař, který se krvácivou horečkou nakazil v Sierra Leone.

Pouť do Mekky doprovázejí obavy z terorismu i z viru ebola

Číst článek

V Německu jde už o druhý případ. V péči hamburských lékařů je s krvácivou horečkou Afričan, odborník z Mezinárodní zdravotnické organizace, kterého Němci přijali v srpnu. O jeho zdravotním stavu nejsou informace.

Save the Children: Postižených bude přibývat

Epidemii v západní Africe podlehlo od února přes 3300 lidí. Nejvíc obětí má Sierra Leone, Libérie a Guinea. Podle jednoho charitativního pracovníka, kterého cituje Deutche Welle, se každou hodinu nakazí pět dalších lidí.

Šíření eboly podle něj usnadňuje nedostatek nemocničních lůžek i zdravotnického materiálu v postižených zemích. Řada lidí umírá doma nebo na ulicích a to boj se šířením nákazy komplikuje.

Podle organizace Save the Children bude postižených přibývat. Předpovídá, že do konce října přibude za hodinu 10 nových nakažených.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová, Pavel Polák, Tea Veseláková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme