Libye a tribunál OSN se přetahují o souzení Kaddáfího syna

Libyjskou prozatímní vládu a tribunál OSN pro válečné zločiny rozděluje otázka, kde by měl být souzen syn svrženého libyjského diktátora Saíf al-Islám a bývalý šéf tajné služby Abdalláh Sanúsí. Tribunál žádá jejich vydání, Libyjci si je ale chtějí soudit sami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaddáfího syn Sajf al-Islám

Kaddáfího syn Sajf al-Islám | Zdroj: Reuters

Saíf al-Islám má být souzený pouze za to, co se stalo po revoluci. Do té doby proti němu nejsou důkazy, že by se přímo účastnil válečných zločinů nebo zločinů proti lidskosti.

Sanús je naopak člověkem, který systematicky páchal zločiny. Ve Francii byl odsouzen za účast na útoku na francouzské letadlo, zapleten byl také do známého útoku na americké letadlo, které spadlo nad Lockerbie.

Saífa al-Isláma dopadli povstalci v sobotu v poušti na jihu Libye a odvezli ho pryč. Nyní se má nacházet ve městě Zintán na západě země, kde ho povstalci drží na „bezpečném místě“. Skupina povstalců ho však nechce vydat ani prozatímní vládě, která má vzniknout za několik dní, ani současné Národní přechodné radě.

Sanúsí se skrýval v domě své sestry, armáda ho dopadla díky tipu. Stejně jako Saífa al-Isláma ho zradil některý z jeho průvodců.

Většina Libyjců chce, aby oba byli souzeni ve své zemi a přeje si pro ně smrt. Vadí jim, že kdyby je vydali mezinárodnímu soudu, mohli by dostat nanejvýš doživotí, navíc v některém z relativně luxusních vězení. Před kterým soudem nakonec oba muži stanou, bude věcí dohody mezi libyjským soudem a OSN.

Martin Dorazín, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme