Libye: Bojuje se v Tripolisu, na Závíju nasadil Kaddáfí tanky

Z Tripolisu se od rána ozývá intenzivní střelba z automatických zbraní. Potvrzují to zpravodajové z místa. Hlavní město přitom bylo dosud baštou Muammara Kaddáfího. Mluvčí vlády pro agenturu Reuters boje v ulicích Tripolisu popřel. Prý se jedná o oslavnou střelbu do vzduchu. Protivládní povstalci se nicméně přibližují jak k Tripolisu, tak k rodišti plukovníka Kaddáfího, městu Syrt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye voják nepokoje Kaddáfí povstalci | Zdroj: ČTK

Obě strany libyjského konfliktu hlásí úspěchy v boji o strategické město Závíja nedaleko Tripolisu. Podle jeho obyvatel nasadily jednotky věrné plukovníkovi Kaddáfímu do boje třicet pět tanků a dělostřelectvo.

Granáty podle svědků dopadly na obytné domy i jednu mešitu. V nemocnicích ošetřili na 225 zraněných. Počet mrtvých dosáhl čísla 60. „Je to opravdový masakr,“ popsal dění ve městě agentuře AFP jeden z lékařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Martin Dorazín telefonuje z Libye

Povstalci už ale mezitím ovládli ropný přístav Ras Lanuf a dnes se chystají dobýt rodné město plukovníka Kaddáfího Syrt. Povedlo se jim také sestřelit jedno z vládních letadel.

Vůdce povstalců oznámil, že Libyi od teď reprezentuje jeho prozatímní vláda.

Volání po pomoci se zvládáním vlny uprchlíků z Libye vyslyšely státy Evropské unie. Velké komplikace jsou podle nevládních organizací na libyjsko-tuniských hranicích, které už překročilo asi 100 tisíc lidí. Jde většinou o Egypťany, kteří v Libyi pracovali a chtějí se dostat zpět domů. Unijní země vysílají dopravní prostředky pro jejich přepravu z Tuniska.

Na žádosti o pomoc zatím zareagovalo 6 unijních zemí, které poskytly 4 lodě a 15 letadel k odvážení lidí prchajících z Libye.

Připojí se k nim i letoun Airbus belgické armády, který pojme na palubu 250 cestujících. Od pondělí bude 5 dnů létat na trase mezi tuniským ostrovem Djerba a Káhirou.

Uprchlíkům pomáhá EU

Na Djerbu totiž Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci směřují největší část lidí, kteří se chtějí vrátit domů.

Trasy poskytnutých evropských letadel míří nejen do Egypta, ale například i do súdánského Chartúmu.

Na financování přepravy uprchlíků se spolupodílí Evropská komise, která na zvládání humanitární krize v oblasti vyčlenila 30 miliónů eur. Členské země zatím daly dohromady dalších 12 miliónů.

Martin Dorazín, Aneta Vojtěchová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme