‚Umožnit humanitárním pracovníkům splnit poslání.‘ V Libyi má před muslimským svátkem být příměří

Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která válčí s vládou v Tripolisu, během nadcházejících muslimských svátků obětování zastaví vojenské operace. Oznámila to v sobotním komuniké. Připravenost respektovat příměří během svátku vyjádřila i vláda v Tripolisu, informovala agentura AFP. Východolibyjské město Benghází, baštu LNA, zároveň zasáhl bombový útok, který podle agentury Reuters zabil tři členy libyjské mise OSN.

Tripolis (Aktualizováno: 6:22 11. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch bomby v automobilu zaparkovaném před nákupním centerm v Benghází. | Foto: Ayman al-Werfalli | Zdroj: Reuters

Vláda v Tripolisu uvedla, že se k příměří přidává „ve snaze zmírnit utrpení občanů a umožnit humanitárním pracovníkům splnit jejich poslání“. Vláda kromě klidu zbraní žádá i zákaz veškerých letů. Svátek oběti íd al-adhá začíná v neděli a potrvá tři dny.

Při náletu v libyjském Murzúku zemřelo více než 40 lidí. K útoku se přihlásily síly vedené Haftarem

Číst článek

Klid zbraní požadovala také OSN, jejíž tři bezpečnostní pracovníci v sobotu přišli o život po výbuchu bomby v automobilu zaparkovaném před nákupním centrem v Benghází.

Středisko bylo plné lidí, kteří vyrazili na nákupy před nadcházejícím svátkem. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle činitelů města ale byl jeho terčem konvoj mise OSN.

Generální tajemník OSN António Guterres prostřednictvím svého mluvčího útok odsoudil a vyzval k respektování klidu zbraní.

„Generální tajemník žádá všechny strany, aby dodržovaly humanitární příměří během íd al-adhá a aby se vrátily k vyjednávacímu stolu a usilovali o mírovou budoucnost, kterou si libyjský lid zaslouží,“ citoval Reuters mluvčího OSN Stéphana Dujarrica.

Boje v Tripolisu

Podle Reuters není zcela jasné, zda probíhající boje v okolí Tripolisu během svátku oběti skutečně utichnou. Pokud by se tak stalo, bylo by to poprvé od začátku dubna, kdy LNA spustila překvapivý útok na metropoli.

Boje v Libyi se vyostřují. Armáda generála Haftara získala kontrolu nad vojenským táborem u Tripolisu

Číst článek

Haftarovy jednotky od té doby vedou tuhý boj s milicemi, které mezinárodně uznávanou vládu podporují, a ani po čtyřech měsících se jim nedaří proniknout za jižní okraje hlavního města.

V posledních týdnech se podle agentury AP situace na bojišti příliš nemění a obě strany se navzájem ostřelují z opevněných pozic, kromě toho také hojně využívají nálety a bezpilotní letouny.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy LNA, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

Podle páteční zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) si boje u Tripolisu vyžádaly od dubna už 1093 mrtvých a 5752 zraněných. Asi 100 000 lidí bylo přinuceno uprchnout ze svých domovů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme