Libyjský maršál Haftar táhne na Tripolis. Vládní síly odpovídají operací Vulkán hněvu

Situace v Libyi, kde tento týden polní maršál Chalífa Haftar ovládající část země, zahájil tažení na Tripolis, se vyhrocuje. Haftar v neděli oznámil, že jeho armáda podnikla svůj první nálet na předměstí libyjské metropole, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda Fáize Sarrádže.

Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen jednotky samozvané Libyjské národní armády vedeně maršálem jménem Chalífa Haftar

Člen jednotky samozvané Libyjské národní armády vedeně maršálem jménem Chalífa Haftar | Foto: Esam Omran Al-Fetori | Zdroj: Reuters

Libyjská vláda oznámila, že při bojích blízko hlavního města bylo zabito 21 osob a 27 zraněno. Podle BBC byl v sobotu zabit i lékař Červeného půlměsíce. Síly generála Haftara uvedly, že přišly o 14 bojovníků.

Podpůrná mise OSN v Libyi žádala všechny ozbrojené strany nacházející se v oblasti jižních předměstí Tripolisu, aby respektovaly humanitární příměří od 18.00 až 20.00 SELČ. To mělo umožnit evakuaci zraněných a civilistů týmy záchranářů a libyjského Červeného půlměsíce, uvedla agentura AFP.

Nicméně podle této mise se nepodařilo příměří dodržet, boje pokračovaly i v době požadovaného klidu zbraní a humanitárním službám se nepodařilo dostat do zón bojů.

Jednotky samozvané Libyjské národní armády, která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí polní maršál Chalífa Haftar, dorazily podle tiskových agentur na předměstí libyjské metropole a střetly se tam s bezpečnostními jednotkami mezinárodně uznávané vlády.

Mluvčí vládních sil plukovník Muhamad Gnunú v neděli oznámil zahájení „protiofenzivy“ proti Haftarovým silám. Operace nazvaná „Vulkán hněvu“ má umožnit „vyčištění všech libyjských měst od agresorů a nelegitimních sil“, uvedl Gnunú v tiskovém prohlášení vydaném v Tripolisu.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme