Libye chce soudit bývalého premiéra Mahmúdího

Libye žádá vydání bývalého premiéra Alího al-Mahmúdího, který v době konfliktu uprchl do Tuniska. Tamější soud počátkem týdne rozhodl, že prosbě z Tripolisu vyhoví. V pátek ale Mahmúdí požádal OSN o status politického uprchlíka. Přimlouvá se za něj taky mezinárodní organizace Human Rights Watch, podle níž expremiér nemá v Libyi záruku spravedlivého procesu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye

Libye | Zdroj: Reuters

Ochránce lidských práv zneklidňuje stále nepřehledná situace v zemi po pádu a násilné smrti bývalého vůdce Kaddáfího. Neklid vyvolávají mimo jiné kmenoví vůdci, kteří stáli na různých stranách konfliktu a jen obtížně hledají cestu k usmíření a společné vládě.

V zemi se dál střetávají různé ozbrojené skupiny. Jak při zastávce v Praze řekl Radiožurnálu libyjský lékař Adam Almismárí, prozatímní vláda se snaží roztříštěné kmenové vůdce zpacifikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mismárí do VOD.mp3

„Povstalci jsou mladí kluci od 17 do 25 a mají zbraně. Nový premiér jim nabídl, že od nich zbraně odkoupí,“ říká Adam Almismárí.

Pomocnou ruku nabízejí také Američané, kteří podle Almismárího Libyi nabídli 40 milionů dolarů na vytvoření skladu pro odkoupené povstalecké zbraně.

Vládní návrh se setkává s úspěchem, jak vysvětluje lékař. „Je v zájmu všech lidí, aby zbraně v zemi nebyly,“ uvedl v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Libyjský lékař: Šaríja jde dohromady s demokracií

Libye po smrti autokratického lídra Muammara Kaddáfího připravuje novou ústavu. Většina politiků se shodla, že by se země měla řídit podle islámského práva šárija. Podle lybijského lékaře jde dohromady s demokratickými principy, kterými se chce země řídit.

„Vytvoří se civilní ústava, ale bude mít podmínku, aby nedošlo k porušování šaríji,“ myslí si lékař a dodává: „Šaríja neznamená radikální islám, mezi tím je trochu rozdíl. Šaríja znamená, že základem bude islám všeobecně.“

V Libyi po válce zůstalo 50 tisíc mrtvých, 45 tisíc raněných a 10 tisíc pohřešovaných lidí, kvůli kterým vzniklo speciální ministerstvo, které se zbývá pouze otázkami spojenými s válečnými důsledky.

„Někteří pacienti se už dostali do Ameriky. Američané posílají letadla a Francouzi, Němci i Italové také. A Libye to platí,“ vysvětlil lékař. Adam Almismárí chystá také spolupracovat s Českou republikou.

„Chystám program, aby sem alespoň vzali lidi na fyzioterapii a rehabilitaci, ale je tady byrokracie a trvá to,“ uzavřel Almismárí.

Pavel Cyprich, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme