Libye chystá oslavy svržení monarchie, hvězdou má být usvědčený atentátník

Tripolis rozesílá po celém světě pozvánky na oslavy 40. výročí svržení monarchie v Libyi a nástupu Muammara Kaddáfího k moci. Oslavy vyvrcholí v úterý. Mnozí státníci pozvánku odmítli, italský premiér Silvio Berlusconi nebo venezuelský prezident Hugo Chávez se ale do Libye chystají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí | Foto: heute

Libye chce mohutnými oslavami dokázat, že patří do civilizovaného světa. Ten ale s podezřívavostí pohlíží na to, že hlavní hvězdou oslav má být usvědčený atentátník Abdal al Baset Mikrahí, kterého Skotsko minulý týden propustilo z vězení.

Prakticky od chvíle, kdy vešla ve známost zpráva o jeho návratu do Libye, se spekuluje o tom, co za to Velká Británie výměnou dostane. Spekulace znovu rozvířil syn libyjského vůdce Kaddáffího v rozhovoru pro skotský list Herald.

"Kaddáfí mladší v tom rozhovoru říká, že dohoda o výměně vězňů byla součástí širších mezivládních jednání mezi Velkou Británií a Libyí a v rámci těch jednání nebylo nikdy jméno Mikrahího zmíněno. Zdá se, že Kaddáfí se snaží celý ten konflikt, který vznikl s prouštěním poněkud zahladit," řekl londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Ivana Kytky na Rádiu Česko

Londýn jakýkoliv výměnný obchod ohledně Mikráhího odmítá s tím, že samotné propuštění Libyjce bylo jen a jen v kompetenci skotské vlády. Podle Kytky tomu ale lze věřit jen do určité míry.

"Poté, co se Kaddáfí před několika lety vzdal zbraní hromadného ničení, začaly západní státy obnovovat diplomatické vztahy a začaly usilovat o kontrakty s Libyí, především co se týče ropy a zemního plynu. Británie pochopitelně nechtěla zaostat, ale vždy se vyskytla otázka výměny vězňů," řekl Ivan Kytka.

Přečtěte si také:
Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie
Spojené státy nechtějí, aby skotská vláda pustila na svobodu libyjského atentátníka
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
Libye a USA obnovují spolupráci

Karolína Dubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme