Libye chystá oslavy svržení monarchie, hvězdou má být usvědčený atentátník

Tripolis rozesílá po celém světě pozvánky na oslavy 40. výročí svržení monarchie v Libyi a nástupu Muammara Kaddáfího k moci. Oslavy vyvrcholí v úterý. Mnozí státníci pozvánku odmítli, italský premiér Silvio Berlusconi nebo venezuelský prezident Hugo Chávez se ale do Libye chystají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí

Muammar Kaddáfí | Foto: heute

Libye chce mohutnými oslavami dokázat, že patří do civilizovaného světa. Ten ale s podezřívavostí pohlíží na to, že hlavní hvězdou oslav má být usvědčený atentátník Abdal al Baset Mikrahí, kterého Skotsko minulý týden propustilo z vězení.

Prakticky od chvíle, kdy vešla ve známost zpráva o jeho návratu do Libye, se spekuluje o tom, co za to Velká Británie výměnou dostane. Spekulace znovu rozvířil syn libyjského vůdce Kaddáffího v rozhovoru pro skotský list Herald.

"Kaddáfí mladší v tom rozhovoru říká, že dohoda o výměně vězňů byla součástí širších mezivládních jednání mezi Velkou Británií a Libyí a v rámci těch jednání nebylo nikdy jméno Mikrahího zmíněno. Zdá se, že Kaddáfí se snaží celý ten konflikt, který vznikl s prouštěním poněkud zahladit," řekl londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Ivana Kytky na Rádiu Česko

Londýn jakýkoliv výměnný obchod ohledně Mikráhího odmítá s tím, že samotné propuštění Libyjce bylo jen a jen v kompetenci skotské vlády. Podle Kytky tomu ale lze věřit jen do určité míry.

"Poté, co se Kaddáfí před několika lety vzdal zbraní hromadného ničení, začaly západní státy obnovovat diplomatické vztahy a začaly usilovat o kontrakty s Libyí, především co se týče ropy a zemního plynu. Británie pochopitelně nechtěla zaostat, ale vždy se vyskytla otázka výměny vězňů," řekl Ivan Kytka.

Přečtěte si také:
Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie
Spojené státy nechtějí, aby skotská vláda pustila na svobodu libyjského atentátníka
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
Libye a USA obnovují spolupráci

Karolína Dubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme