Schůzka rivalů. Libyjský premiér Sarrádž a polní maršál Haftar mohou v Moskvě podepsat příměří

Premiér libyjské mezinárodně uznávané vlády Faíz Sarrádž a jeho rival polní maršál Chalífa Haftar jsou v pondělí očekáváni v Moskvě, kde by mohli podepsat dohodu o příměří. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na oznámení Chálida Mišrího, předsedu vysoké rady státu, která v Libyi zastává funkci senátu. Klid zbraní znepřátelené strany víceméně dodržují od půlnoci ze soboty na neděli na návrh prezidentů Turecka a Ruska.

Tento článek je více než rok starý.

Tripolis/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polní maršál Chalífa Haftar a premiér libyjské mezinárodně uznávané vlády Faíz Sarrádž

Polní maršál Chalífa Haftar a premiér libyjské mezinárodně uznávané vlády Faíz Sarrádž | Foto: Philippe Wojazer/Fethi Belaid | Zdroj: Reuters

Sarrádž v krátkém televizním vystoupení Libyjce vyzval tomu, aby „otočili list“ a „upustili od svárů, sevřeli řady k cestě ke stabilitě a míru“. Podle Mišrího podpis dohody povede k oživení politického procesu.

V Libyi začalo platit příměří. Haftar přistoupil na podmínky navržené Ruskem a Tureckem

Číst článek

Zatímco se Sarrádžem se do Moskvy vydá Mišrí, Haftara doprovází Akil Sálih Ísá, předseda parlamentu, který působí na východě Libye. Podle libyjských zdrojů agentury RIA Novosti už je polní maršál v Moskvě.

Lev Děngov, který vede ruskou kontaktní skupinu pro Libyi, uvedl, že Sarádž a Haftar mají v Moskvě dohodnout „podmínky budoucího urovnání v Libyi a mohou i podepsat detailní dohodu o příměří“.

Děngov nicméně neví, zda libyjský premiér a polní maršál akceptují možnost setkat se osobně. S jistotou budou podle něj jednat se zástupci Ruska a Turecka, zatímco představitelé Spojených arabských emirátů a Egypta budou v Moskvě přítomni jako pozorovatelé.

Do Tripolisu se začaly přesouvat turecké jednotky. ‚Ohrožení stability v regionu,‘ reaguje Řecko

Číst článek

Do Moskvy by v pondělí měli také dorazit turečtí ministři zahraničí a obrany Mevlüt Çavuşoglu a Hulusi Akar.

Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara.

Ačkoliv to Moskva popírá, podle Ankary bojuje po Haftarově boku 2500 ruských žoldnéřů. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky loni v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma vládami, které soupeří o moc, byly zabity a zraněny stovky civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme