Libye má strach ze zneužití chemických zbraní, spolu s Dánskem je začne odvážet ze země

Dánsko bude odvážet chemické zbraně z Libye. Odsouhlasil to tamní parlament. S převozem chce skandinávská země začít co nejdřív.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye, Benghází. Ulice, kde se střetly provládní síly a jejich odpůrci, kteří se připojili k islamistické skupině Ansar aš-Šaría | Foto: Reuters

Dánsko pomáhalo Libyi s likvidací chemických zbraní už v minulosti. Arsenálu se země začala zbavovat už v roce 2004 v rámci mezinárodní operace.

Tu ale přerušilo v roce 2011 povstání proti vládě plukovníka Muammara Kaddáfího a tehdy v zemi zůstalo okolo 850 tun chemického arsenálu.

V tuto chvíli se zbraně nachází v severní části země. Libye se obává, že se arsenál dostane do rukou teroristů, a proto je chce odvézt, co nejrychleji.

Chemické zbraně bude převážet civilní dánská loď s personálem o dvou stech lidech. Doprovodí ji vrtulníky a válečná loď, která se v týdnu už k libyjským břehům vydala. O likvidaci zbraní se pak zřejmě postará Německo.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme