S Libyí nemá cenu jednat, Evropě s uprchlickou krizí nepomůže, tvrdí německý expert

Německý etnolog Thomas Hüsken varuje před plány evropských politiků otevřít záchytný tábor pro uprchlíky v Libyi. V severoafrické zemi totiž prakticky nefunguje státní zřízení a nenachází se tam prý žádný partner, s nímž by bylo možné komunikovat.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye se propadá do stále většího chaosu

Libye se propadá do stále většího chaosu | Foto: Magharebia, CC BY 2.0

Podle německého rozhlasu Deutschlandfunk se tam navíc podle některých svědectví stávají z migrantů otroci.

„V Libyi zuří občanská válka, ozbrojené střety jsou na denním pořádku,“ popisuje Hüsken dění ve státě, který na jaře osobně navštívil. O situaci v již existujícím uprchlickém táboře jižně od Tripolisu se odborník z Univerzity v Bayreuthu dozvěděl od svého alžírského kolegy.

Ten vyprávěl, že v záchytném zařízení uprchlíky předvádí v řetězech a nabízejí je k prodeji. „Takové podmínky jsou samozřejmě otřesné a v žádném případě nejsou akceptovatelné. A to ani pro většinu Libyjců. Někteří aktéři pouze zneužívají současného nepřehledného zřízení ve svůj prospěch,“ myslí si Hüsken.

Krvavé trojvládí

Spolupracovat s Libyí v otázce uprchlického tábora považuje za vyloučené s tím, že země nemá jednotné státní uspořádání. „Působí tam dvě vlády a další mocenská skupina v pobřežním městě Misráta,“ říká etnolog s tím, že „není nikdo, s kým by bylo možné napřímo komunikovat“.

‚Dohodli jsme se.‘ Merkelová po čtyřhodinovém jednání zažehnala spor s ministrem vnitra o migraci

Číst článek

Není ani jasné, jakým směrem se situace v zemi bude vyvíjet. Posun totiž prý nepřinesla ani květnová politická jednání v Paříži, kterých se účastnil také francouzský prezident Emmanuel Macron. „Popravdě Unie nemůže s Libyí vést v souvislosti s uprchlickou krizí žádné seriózní rozhovory,“ dodává Thomas Hüsken.

Ve státě na africkém středomořském pobřeží proti sobě v současnosti stojí tábory mezinárodně uznávaného premiéra Faíze Sarrádže a generála Chalífy Haftara, jenž podporuje kabinet ve východní části Libye. Země je navíc válcována migrační krizí.

„Libye čelí obrovské vnitrostátní migrační vlně, kterou způsobuje násilí. Navíc do ní směřují uprchlíci z pouštních oblastí a ze západní Afriky. A s tím se stát v konfliktu není schopný konstruktivně vypořádat,“ uzavírá Hüsken.

Jakub Rerich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme