Libye se dobrovolně vzdává jaderného programu

Libye přiznala, že v minulosti usilovala o vývoj jaderných zbraní. Režim Muammara Kaddáfího ale nyní hodlá zbrojní programy tohoto druhu zrušit, chce se zapojit do boje proti terorismu a vytvořit z Blízkého východu a Afriky bezjadernou zónu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí

Muammar Kaddáfí | Foto: www.kaddafi.ru

Na Kaddáfího slova vzápětí reagovali šéf britského kabinetu Tony Blair a americký prezident George Bush. "Libyjský vůdce, plukovník Muammar Kaddáfí, veřejně potvrdil své rozhodnutí odhalit a následně zlikvidovat všechny zbraně hromadného ničení ve své zemi. Souhlasil s okamžitým a bezpodmínečným vstupem zbrojních inspektorů mezinárodních organizací do Libye," uvedl Bush.

Podle Británie je zbrojní program Tripolisu na daleko lepší úrovni, než se obecně předpokládalo. Libye údajně byla velmi blízko k tomu, aby vyrobila jadernou zbraň. V říjnu a počátkem prosince navštívili zbrojní experti libyjská tajná zařízení s potřebným vybavením k vývoji zbraní hromadného ničení a prohlédli dokumentaci o zbrojním programu trvajícím řadu let.

Podle informací americké tajné služby usilovala Libye zřejmě především o výrobu chemických zbraní a prostředků dvojího využití v biologickém programu. Libye má údajně pravděpodobně k dispozici rakety Scud-B, které mohou zasáhnout cíle vzdálené až 300 kilometrů. Usilovala přitom o střely s možností doletu do větší vzdálenosti. Kaddáfího vláda nepopírá, že na vývoji raket Libye spolupracovala i se Severní Koreou.

O to důležitější je podle prezidenta Bushe závazek Tripolisu, že umožní mezinárodním zbrojním inspektorům, aby její zařízení a materiál zevrubně prozkoumali. Bush dodal, že válka v Iráku a úsilí o zastavení severokorejského jaderného programu vyslalo jasný signál dalším zemím, jako je Libye, aby se vzdaly zbrojních programů tohoto druhu.

Vyjednávání o zbrojním programu mezi Libyí, Velkou Británií a Spojenými státy trvalo devět měsíců. Libye se prý na britskou vládu obrátila v březnu po úspěšném vyřešení kauzy Lockerbie. V srpnu Kaddáfího země uznala odpovědnost za atentát a zavázala se zaplatit pozůstalým celkem 2,7 miliardy dolarů. Předtím vydal soudu původce útoku. Při atentátu proti letadlu PanAm nad skotským městečkem v roce 1988 zahynulo 270 lidí.

Spornou otázku zbraní hromadného ničení Libye chtěla vyřešit v podobně družném duchu. Podle obou státníků by rozhodnutí mělo Libyi pomoci začlenit se zpět do mezinárodního společenství.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme