Libye se dohodla s Francií na odškodnění

Libye údajně uzavřela dohodu s pozůstalými po obětech atentátu proti francouzskému dopravnímu letounu v roce 1989, když přistoupila na zvýšení odškodného, které jim vyplatí. Ve večerním projevu přenášeném živě libyjskou státní televizí potvrdil dosažení dohody vůdce libyjské revoluce a hlava státu plukovník Muammar Kaddáfí. Zrušení sankcí vůči Libyi už tak nic nebrání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

katastrofa v Lockerbie | Foto: Jitka Vocelková

Francouzské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že bylo dosaženo dohody, na jejímž základě budou rodiny obětí teroristického útoku UTA, které se zřítilo nad Saharou odškodněni podobným způsobem jako v případě Lokerbie. Výše částky zatím nebyla zveřejněna. Dohoda byla potvrzena telefonickým rozhovorem mezi Jacquesem Chiracem a Muamarem Kadáfím. Francie už nebude klást překážky přijetí rezoluce Rady bezpečnosti rušící sankce proti Libyi. Návrh rezoluce, který předložila Velká Britnáie by mohl být schválen už tento týden.

Při atentátu proti dopravnímu letounu v roce 1988 nad skotským městečkem Lockerbie zahynulo 270 lidí. Poté, co Tripolis převedl do Mezinárodní banky pro vyrovnání plateb 2,7 miliardy dolarů odškodného rodinám obětí, Londýn doporučuje ukončení protilibyjských sankcí.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme