Libye slibuje Sajfu al Islámovi Kaddáfímu spravedlivý proces

Libye chce exemplárně soudit Sajfa al Isláma Kaddáfího, kterého včera v noci zadrželi povstalci v poušti na jihu Libye. Obžalobu proti němu zformulují, až skončí vyšetřování. Libye chce dokázat, že je schopná řídit se zákonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sajf Islám Kaddáfí v letadle po zadržení v Zirtanu | Foto: Reuters

Devětatřicetiletého syna svrženého libyjského diktátora zajali povstalci na jihu Libye a převezli ho do města Zintán, asi 140 kilometrů jihozápadně od hlavního města Tripolisu. Podle některých analytiků město při jednáních o složení nové vlády zajatého Sajfa al Isláma využije jako rukojmího.

S tím ale nesouhlasí Místopředseda sdružení Libyjců v České republice Dia Addín Felfel. „Vysvětlení, proč ho odvezli do Zintánu je jednoduché. Tripolis má 2 miliony obyvatel a mezi nimi mohou být tři až čtyři tisíce, kteří Sajfa al Isláma mohou podporovat. Zintán ma 150 tisíc obyvatel a situace je tam přehlednější,“ vysvětlil v Odpoledním Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším osudu Sajfa al Isláma Kaddáfího jsem v Odpoledním Radiožurnálu mluvili s místopředsedou sdružení Libyjců v ČR Diem Addínem Felfelem.

Felfel také uvedl, že věří, že syna svrženého diktátora čeká spravedlivý proces a trest za činy, kterých se dopustil.

„Nevíme, že by před 17. únorem někomu přímo ublížil, kromě toho, že vykrádal stát, což je finanční kriminalita. Ale od tohoto data jsou důkazy o tom, že dával rozkazy zabít vojáky, kteří odmítli bojovat proti povstalcům. Máme na to i svědky. To by mohl být pro něj největší problém, kterému bude čelit,“ uvedl.

Potvrdil, že pokud se mu toto dokáže, je možné, že Sajf al Islám Kaddáfí neunikne trestu smrti.

Jitka Malá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme