V Tripolisu se střetli členové různých armádních frakcí. O život přišlo nejméně 27 lidí

Boje mezi armádními frakcemi v libyjském hlavním městě Tripolisu si vyžádaly 27 mrtvých a více než 100 zraněných, uvedly tamní zdravotnické úřady. Není jasné, zda bilance zahrnuje také civilisty. Nejprudší střety v libyjské metropoli za letošní rok vypukly v pondělí večer. Vyvolalo je zatčení velitele jedné z milicí. Po jeho propuštění o den později se situace zklidnila, informovala agentura Reuters.

Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým nad Tripolisem, kde se střetly různé frakce místní armády, 15. srpna 2023

Dým nad Tripolisem, kde se střetly různé frakce místní armády, 15. srpna 2023 | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Mahmúd Hamza – velitel brigády 444, která ovládá velkou část Tripolisu – byl v pondělí zadržen údajně členy speciálních jednotek na letišti Mitiga. Následně vypukly boje, nad částmi Tripolisu stoupal tmavý dým a v ulicích se ozývala střelba z těžkých zbraní.

Boje byly hlášeny z několika městských čtvrtí, zejména pak na jihu města. Speciální jednotky v úterý oznámily dohodu o Hamzově propuštění.

Exprezident Francie Sarkozy může skončit u soudu. Peníze na kampaň mu měl poslal diktátor Kaddáfí

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví v době střetů naléhalo na bojující strany, aby umožnily sanitkám a záchranným týmům vstup do boji zasažených oblastí. Požádalo také lidi o darování krve v okolních nemocnicích, uvedla agentura AP.

Ministerstvo obrany Turecka, které podle diplomatů udržuje vojenskou přítomnost na letišti Mitiga, v úterý odpoledne uvedlo, že „situace v Tripolisu se uklidnila“. Boje se odehrávaly také v okolí letiště, které muselo odklonit lety do nedaleké Misuráty.

Současné střety mezi brigádou 444 a speciálními jednotkami, které obě během sporadických bojů v loňském roce podporovaly dočasnou libyjskou vládu národní jednoty, ukončily měsíce relativního klidu v hlavním městě.

V minulých týdnech docházelo k občasným násilnostem mezi ozbrojenými frakcemi i v některých jiných částech severozápadní Libye.

Neshodnou se, kdy končí ramadán. Východ Libye slaví svátek íd v pátek, západ v sobotu

Číst článek

Na ropu bohatá Libye zažila od pádu diktátora Muammara Kaddáfího, jehož v roce 2011 svrhlo lidové povstání s pomocí vojenské intervence NATO, jen krátká období míru.

Od roku 2014 v zemi zuřila občanská válka, v níž proti sobě stály jednotky Libyjské národní armády (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, které s podporou Ruska, Spojených arabských emirátů, Egypta či Jordánska stály za vládou v Benghází, a jednotky vlády z Tripolisu podporované OSN, Tureckem či Katarem.

V létě 2020 získaly milice stojící za tripoliskou vládu převahu a vyhnaly Haftarova vojska z okraje Tripolisu a řady západolibyjských měst. V říjnu 2020 pak obě znesvářené vlády podepsaly v Ženevě dohodu o trvalém příměří. Libye se snaží za pomoci OSN už několik let uspořádat volby, zatím se to ale nepodařilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme