Libyjská pobřežní stráž zadržela 161 uprchlíků a vrátila je do země. I přes kritiku OSN

Libyjská pobřežní hlídka na moři zadržela dva čluny se 161 uprchlíky a vrátila je do Libye. O čtvrtečním incidentu v sobotu informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a libyjské námořnictvo. Čluny vypluly z města Chums, které leží asi 120 kilometrů východně od Tripolisu a kde je záchytné středisko pro uprchlíky.

Tripolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN stejně jako humanitární organizace kritizují praxi navracení uprchlíků do Libye, která se od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 potýká s chaosem (ilustrační snímek) | Foto: Hani Amara | Zdroj: Reuters

Libyjské námořnictvo v sobotním prohlášení oznámilo, že na gumových plavidlech bylo 161 lidí a mezi nimi 15 žen a pět dětí. Zachycena byla 150 kilometrů od pobřeží.

‚Osídlené oblasti se pomalu stávají bojištěm.‘ Červený kříž se obává o osud civilistů v Tripolisu

Číst článek

V úterý námořnictvo do Chumsu vrátilo 96 uprchlíků, mezi nimiž byli hlavně muži ze Súdánu a Bangladéše.

Ze statistik OSN vyplývá, že letos libyjská stráž zadržela nebo zachránila na moři při 15 operacích 1287 uprchlíků.

Kritika OSN

OSN stejně jako humanitární organizace kritizují praxi navracení uprchlíků do Libye, která se od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 potýká s chaosem. Uprchlíci jsou podle těchto úřadů často obětí svévole milicí a ocitají se ve vazbě.

K nepřehledné situaci v Libyi v dubnu přispěla armáda maršála Chalífy Haftara, který dal příkaz k tažení na Tripolis. Neuznává tamní vládu, ale dosud působil na východě a jihu země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme