Až dva tisíce lidí zemřely při záplavách ve východní Libyi. Úřady vyhlásily stav mimořádné nouze

Záplavy způsobené přívalovými dešti, které v posledních dnech zasáhly východní Libyi, si vyžádaly až 2000 lidských obětí jen ve městě Derna. V telefonickém rozhovoru to v pondělí podle agentury AP místní televizi řekl premiér libyjské konkurenční vlády národní stability Usáma Hamád. Zdroj těchto čísel premiér neuvedl. Voda podle něj v přístavním městě „smetla celé čtvrti“ a tisíce lidí se pohřešují.

Aktualizováno Tripolis (Aktualizováno: 22:33 11. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v Libyi

Povodně v Libyi | Zdroj: Reuters

Voda podle premiéra libyjské konkurenční vlády národní stability v přístavním městě „smetla celé čtvrti“ a tisíce lidí se pohřešují. Předchozí bilance obětí byla 150, přičemž organizace Červený kříž uváděla, že očekává nárůst na 250, píše agentura Reuters.

„Počet pohřešovaných je v tisících a počet mrtvých překračuje 2000,“ řekl podle Reuters Hamád. Město Derna je podle místních médií nedostupné a nefunguje v něm elektřina ani v něm není signál. Značnou devastaci ukazují záběry města na sociálních sítích.

Živel se prohnal několika městy ve východní části země. Středomořská bouře Daniel udeřila už v neděli na libyjské pevnině, kde pustošila domy a silnice a způsobila rozsáhlé záplavy.

Libyjské úřady na východě země vyhlásily stav mimořádné nouze, nechaly uzavřít školy a obchody a vyhlásily zákaz nočního vycházení. Podle svědků pokračují pátrací a záchranné akce.

VIDEO: Voda se prohnala ulicemi. Na Hongkong dopadl nejsilnější déšť za 140 let

Číst článek

„Spali jsme, a když jsme se probudili, zjistili jsme, že všude kolem domu je voda. Jsme pořád uvnitř a snažíme se dostat ven,“ řekl obyvatel Darná Ahmad Muhammad telefonicky agentuře Reuters.

Středomořská bouře Daniel udeřila už v neděli na libyjské pevnině, kde pustošila domy a silnice a způsobila rozsáhlé záplavy. Libyjské úřady na východě země vyhlásily stav mimořádné nouze, nechaly uzavřít školy a obchody a vyhlásily zákaz nočního vycházení.

Podle svědků pokračují pátrací a záchranné akce v Benghází. Premiér Hamád vyhlásil Darnu za zónu katastrofy, když přívalové deště a záplavy poničily velkou část města, uvedla agentura AP.

Další zóny katastrofy

Za zónu katastrofy vyhlásily v pondělí večer libyjské úřady také tři provincie regionu Kyrenaika a požádaly o mezinárodní pomoc, píše Reuters. Kyrenaika je historické označení pro východní část Libye.

Desítky obětí jsou podle AP potvrzených i ve městech Bajdá a Susah. Libyjský Červený kříž uvedl, že v Bajdá ztratil kontakt s jedním ze svých pracovníků, který se pokoušel vyprostit uvězněnou rodinu.

Čeští hasiči do Maroka zatím nepoletí, oficiální žádost nepřišla. Tým ale zůstává v pohotovosti

Číst článek

„Nejméně 150 lidí zahynulo v důsledku záplav způsobených bouří Daniel v Darná, v okrese Džabal al-Achdar a na předměstí Mardže“ na východě Libye, řekl dříve agentuře AFP mluvčí paralelní exekutivy Muhammad Masúd.

„Spali jsme, a když jsme se probudili, zjistili jsme, že všude kolem domu je voda. Jsme pořád uvnitř a snažíme se dostat ven,“ řekl obyvatel Darná Ahmad Muhammad telefonicky Reuters.

Už v sobotu večer byly na tři dny uzavřeny čtyři přístavy významné pro vývoz ropy – Rás Lanúf, Zuvajtína, Briga a As-Sidr. Agentuře Reuters to sdělili dva inženýři z ropného průmyslu.

Premiér vlády národní jednoty v Tripolisu Abdal Hamíd Dbaíbá v neděli řekl, že nařídil všem státním úřadům, aby „se okamžitě vypořádaly“ se škodami a záplavami ve východolibyjských městech.

Premiér konkurenční vlády národní stability Usáma Hamád vyhlásil Darnu za katastrofickou zónu, když přívalové deště a záplavy poničily velkou část města, uvedla agentura AP. Konkurenční vláda sídlí v Tobrúku na východě země.

premium bootstrap themes

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme