Libyjci mají za sebou historickou zkoušku. Oslavují první svobodné volby

Bouřlivé oslavy propukly v libyjském Tripolisu a Benghází po uzavření většiny volebních místností. Libyjci šli poprvé po 42 letech diktatury k volbám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povolební oslavy v Libyi

Povolební oslavy v Libyi | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Mezi oslavujícími se proplétal i zvláštní zpravodaj Čro Martin Dorazín.

Krátce po uzavření volebních místností lidé z Benghází oslavují na nábřeží, kde jejich revoluce začala.

Nepotvrdily se obavy, že východ země bude volby bojkotovat, i když federalisté zůstávají v této části země silní. I lidé, kteří si přejí větší autonomii, nakonec k volbám šli. To ale neznamená, že východ přestane vznášet požadavky na větší samostatnost.

„Čtyřicet let jsme žili v diktatuře a tohle je okamžik svobody, na který jsem čekal celý život,“ povídá sedmdesátiletý pan Mohammad, který k Martinovi Dorazínovi přistoupil sám od sebe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi oslavujícími Libyjci se proplétal i zvláštní zpravodaj Čro Martin Dorazín

Muhammad a jeho kamarád Bašír doufají, že volby jsou tečkou za 42 lety brutálního režimu. K oslavám mají své důvody:

„Tento člověk strávil celý život v Kaddáfího vězení Abú Salím. Hnil tam 40 let a dodnes mu nikdo neřekl proč,“ ukazuje Bašír na svého kamaráda celého oblečeného do nové libyjské vlajky. A dodává další podrobnost z Kaddáfího reality:

„Jednoho z mých kolegů popravili v roce 1984 tady v Benghází. Pochovali jsme ho teprve minulý týden. 28 let ležel v lednici.“

Pro tyto lidi je i současná vratká a nejistá situace mnohem lepší než minulá léta.

„Podívej se, tihle lidé chtějí spravedlnost a federaci. Problém je, že nikdo pořádně neví, co to znamená, a na západě Libye se bojí, že je to separatismus. Ve skutečnosti požadujeme jen adekvátní podíl v novém parlamentu a vládě,“ vysvětluje svár mezi západem východem země Dorazínův průvodce ekonom Alí Zoghbia.

„Separatismus by nás stáhl do propasti,“ připojuje se k debatě další Libyjec a pokračuje:

„Rozdělení Libye – to by byl velký problém. Je nás jen šest milionů a naše velké rozvětvené rodiny žijí na východě i na západě. Navíc tu máme africké kmeny, které žádné hranice neuznávají – žijí v Libyi, stejně jako v Čadu, Mali nebo Tunisku.“

Tuto noc ale podobné diskuse většinu Libyjců nezajímají Chtějí se bavit, tančit a zpívat až do rána, což se také stalo.

Martin Dorazín, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme