Libyjci nechtějí ve své zemi pomoc OSN

Organizace spojených národů chtěla poslat do Libye své jednotky, aby tam pomohly nastolit pořádek. Libyjci ale takovou pomoc nechtějí. Tvrdí totiž, že ji nepotřebují a poradí si sami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye

Libye | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

"OSN zvažuje možnost poslat mírové jednotky na naše území, ale krize v Libyi je zvláštní případ. Není tu občanská válka, není tu konflikt mezi dvěma stranami. Tady jde o obranu obyvatel země proti diktátorovi," řekl zástupce Libye v OSN Ibrahim Dabbáší a dodal:

"Není to odmítnutí, ale my tady cizí jednotky nepotřebujeme. Bezpečností situace se už nebude zhoršovat. Je tady ještě pár ozbrojených lidí, kteří stojí na straně Kaddáfího a dopouštějí se terorismu, ale policie a bezpečnostní složky si s nimi poradí. Nejde o žádné velké operace a neočekáváme už rozsáhlé útoky".

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr ve Světě o druhé

Odmítnutí mírových jednotek OSN přichází ve chvíli, kdy povstalci mají pod kontrolou naprostou většinu Libye, ale ještě zuří boje o baštu Kaddáfího věrných o město Syrta.

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr ale postoj libyjských občanů chápe.

"Může to být jakási národní hrdost a zkrátka principiální odpor vůči přítomnosti jakýchkoli cizích ozbrojených sil na svém území, a potom také povstalci chtějí dokázat, že jsou skutečně schopni zemi ovládnout a řídit bez zahraniční pomoci," řekl dnes Rádiu Česko.

Podle něj může jít ale také o pragmatický kalkul. Ne vždy totiž byly intervence OSN v zemích třetího a arabského světa k užitku. Pomoci by ale OSN jistě mohla, záleží však, jaký by měla mandát.

"Užitečnější by pro Libyi mohly být policejní jednotky. Tady bych viděl třeba příležitost spíše pro EU, která má s vysíláním policejních sborů do zahraničí velké zkušenosti," sdělil Visingr.

Nejmenší zlo by ale podle něj představovali vojáci z arabských států, které revoluci proti Kaddáfímu podpořily, tedy Spojené arabské emiráty, Katar nebo Saúdská Arábie. Jde především o nadcházející demokratické volby, které země ještě nezažila, a jejich bezpečný průběh. Zde by ale podle Visingra mohli stačit civilní experti.

OSN se angažuje i bez vojáků

OSN už ale Libyji pomáhá i bez vlastních vojáků. Francie požádala Výbor pro sankce OSN, aby uvolnil 1.5 miliard eur z libyjských účtů uložených ve francouzských bankách. Povstalecká přechodná národní rada potřebuje po svržení plukovníka Kaddáfího peníze na stabilizaci a obnovu. OSN už proto uvolnila 1.5 miliardy dolarů pro Libyi z jejích aktiv zablokovaných v Británii. O další pomoci se bude jednat na zítřejší mezinárodní konferenci v Paříži.

Pomáhá i Evropská unie, jejíž přítomnost by Libyjcům v zemi vadit neměla. Podle diplomatických zdrojů je připravena zrušit část sankcí proti libyjským ropným společnostem a přístavům. Dnes bylo opatření schváleno na pracovní úrovni, formální rozhodnutí by mohlo být přijato ve čtvrtek. Informovala o tom agentura AFP.

Zástupce Libye v OSN Ibrahim Dabbáší | Foto: Reuters

Budoucnost země je stále nejistá. Její rozpad ale zřejmě nehrozí. Povstalci se několikrát vyjádřili, že si přejí zachovat celistvost země.

Rebelové dali Kaddáfího vojákům ultimátum do soboty, aby se vzdali a podstoupili soudní proces. Kaddáfí ho ale odmítl. Jeho mluvčí Músa Ibrahím ale zopakoval, že Kaddáfí je stále připraven vyslat svého syna Saadího k vyjednávání s rebely o vytvoření přechodné vlády.

Tuto možnost už ale v minulých dnech Přechodná národní rada odmítla s tím, že Kaddáfí nemá co nabídnout, a protože rebelové už ovládají většinu libyjského území, ztrácí takové vyjednávání smysl.

Vladimír Kroc, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme