Libyjci oslaví první výročí revoluce, pohřešuje se 10 tisíc lidí

Oslavy, protesty i otázky provázejí první výročí libyjské revoluce. Konflikt si vyžádal 50 tisíc mrtvých na obou stranách. 10 tisíc lidí se stále pohřešuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjci oslavují výročí revoluce. Stále je ale nezvěstných 10 tisíc lidí | Zdroj: ČTK

"Rodinám nikdo neřekl pravdu o jejich příbuzných, kteří za války zmizeli. Ať už jsou naživu nebo mrtví, chceme vědět, co se s nimi stalo a mrtvé řádně pohřbít," říká inženýr Exad Alhawaz. Sám se povstání účastnil v první linii.

"Od Adždábie do Syrtu, to je nějakých 400 kilometrů, je krajina plná mrtvol a nikdo se tím nezabývá. Je mi líto, že to tak musím říci," dodává.

Hodně pohřešovaných lidí ale uprchlo do ciziny ve strachu před odvetou. Podle zprávy Amnesty International se mají čeho bát. Obránci lidských práv zdokumentovali případy mučení a týrání válečných zajatců.

Východ země čekají oslavy, na západě se stále bojuje

V Benghází na východě Libye se mezitím lidé připravují na velké oslavy prvního výročí revoluce, která svrhla čtyřicetiletý režim diktátora Muammara Kaddáfího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje ČRo v Libyi Martina Dorazína a jeho postřehy k oslavám výročí revoluce a aktuální situaci v Libyi přinesly večerní Ozvěny dne

Východ země si podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína výročí loňského povstání připomíná s velkou radostí, protože Kaddáfí zde nebyl populární.

V západní části Libye kolem hlavního města Tripolisu je ale situace jiná. Stále je tam dost stoupenců bývalého režimu a ve čtvrtích, kde žijí Kaddáfího věrní, dochází k přestřelkám. Bojuje se také v Kufře.

Další vývoj v zemi je tak stále nejistý. Libyjci navíc zatím nemají velkou představu o tom, co obnáší demokracie. Podle posledních průzkumů Oxfordské univerzity a dalších organizací 40 procent obyvatel Libye v demokracii a to, že jim může přinést lepší život, nevěří.

V Libyi začaly oslavy prvního výročí povstání proti Kaddáfímu

Číst článek

Zhruba jedna třetina lidí volá po vládě silné ruky, která by zmírnila současný chaos. Po revoluci v zemi roste kriminalita a státní moc nefunguje. Přechodná vláda prý lidem nedostatečně jasně vysvětluje, co vlastně chce a co mají očekávat.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme