Libyjci se po více než 40 letech chystají k volbám. Ukončení kampaně provázelo násilí

V Libyi končí v atmosféře nejistoty a zmatků kampaň před parlamentními volbami. Zítra se bude volit poprvé po více než 40 letech tuhé diktatury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň před parlamentními volbami v Libyi končí | Foto: Reuters

Závěr kampaně jednotlivců i politických uskupení poznamenalo rabování budov volebních komisí a také požár skladu volebních materiálů, uren a dalšího zařízení ve městě Adždábia na středovýchodě země.

Podle místních zdrojů mohlo jít o žhářský útok s cílem zmařit první svobodné volby. Volební komise uvažuje o tom, že hlasování v tomto relativně velkém městě přeloží na jiný termín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Libye chystá na volby, shrnuje zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Zbytek Libye ale k volbám půjde. Z 2 700 000 tisíc oprávněných voličů se jich registrovalo 80 procent.

Východ země ovšem není spokojený s tím, že se mu v přechodném parlamentu dostane méně míst než západní Libyi.

„Libyjci nemají s demokracií žádnou velkou zkušenost. Většina populace je velmi mladá, takže nezažila ani období před diktaturou Muammara Kaddáfího, který volby a demokracii jako takovou zrušil. Volby budou svobodné řekněme v uvozovkách, protože ani s předvolební kampaní neměli tady příliš mnoho zkušeností,“ říká o atmosféře v zemi zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Podle Martina Dorazína měla absence zkušeností s volební praxí i pozitivní přínos: nedocházelo ke kupčení s hlasy či nečestným tahům.

Libyjci na západě země přijímají nicméně volby s nadšením.

Libye je po revoluci rozpolcená na východ a západ. Na východě se tyto volby lidem moc nezdají, protože nesouhlasí s tím, jak malé zastoupení by měli mít v přechodném parlamentu, ze kterého vznikne vláda s ročním mandátem. Pak by se měly parlamentní volby opakovat.

Martin Dorazín, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme