Libyjci uposlechli duchovní a poprvé po několika týdnech nevyšli v pátek do ulic

Libyjci vyslyšeli své duchovní i politické vůdce a zrušili plánované protesty proti milicím, které více než rok po pádu Kaddáfího režimu ovládají zemi. Hlavní libyjský muftí Sadik Ghariani věřící vyzval, aby nepřilévali olej do ohně. Obávaný pátek se tak obešel bez násilností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obávaný pátek proběhl v libyjském Benghází v poklidu a bez násilností

Obávaný pátek proběhl v libyjském Benghází v poklidu a bez násilností | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Islámští duchovní využili pátečních modliteb a varovali Libyjce před opakováním násilí.V Benghází se minulý víkend dostali demonstranti do konfliktu s milicemi a nejméně 11 osob zemřelo.

„V pátek nám řekli – nedělejte nic, co by mohlo vyvolat chaos, už toho bylo dost,“ překládá projev muftího pan Mustafa, který na náměstí dohlíží na bezpečnost při modlitbách.

„Lidé už mají dost revolucionářů, kteří často berou spravedlnost do vlastních rukou. Včerejší hrdinové povstání proti diktátorovi jsou dnes na obtíž,“ vysvětluje.

Jednotlivé brigády spolu navíc spíš soupeří než spolupracují. Jednota v boji proti nepříteli je ta tam. „Lidé, kteří bývali za revoluce televizními celebritami, nezískali od vlády nic. Tak začali hrát vlastní hru, často ve spolupráci se zkorumpovanými policisty a úředníky,“ říká znalec zdejších poměrů Alí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín informuje o aktuální situaci v Libyi

K tomu se navíc přidávají kmenové rozdíly. „Benghází je kmenovým mixem, což je někdy dobré a někdy ne. Žijí tady lidé z celé Libye a některé silné kmeny se nemají v lásce. Do svých konfliktů se pak snaží zatáhnout i beduíny, kteří tradičně žijí v okolí města,“ dodává.

Dobrou zprávou naopak je, že po ulicích už nejezdí auta s protileteckými kanóny na korbě a lidé začali odevzdávat zbraně.

„Jen za včerejšek lidé vrátili pět až šest tisíc kusů zbraní. Dostávají za to dost peněz – za automat dva tisíce dolarů,“ upozorňuje Alí.

O větší bezpečnosti svědčí i to, že rodiče už bez obav vypustili děti na hřiště a stovky rodin v den volna korzovaly po nábřeží nebo se jen tak vyhřívaly v záři zapadajícího slunce.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme