Libyjci volí poprvé po 42 letech Kaddáfího diktatury parlament

Libyjci dnes rozhodují o své budoucnosti. Dva a půl milionu registrovaných voličů v prvních svobodných volbách po pádu diktatury Muammara Kaddáfího určí, kdo zasedne v parlamentu. Dvousetčlenné národní shromáždění bude mít za úkol přivést zemi k plnohodnotným parlamentním volbám a jmenovat nový přechodný kabinet. Zemí ale zmítá spor mezi východem a západem o uspořádání státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjci hlasují poprvé po 42 letech ve svobodných volbách

Libyjci hlasují poprvé po 42 letech ve svobodných volbách | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na jedné z křižovatek v Benghází vedli mladí Libyjci jakousi volební kampaň. Zastavují vozidla a plakáty lidem napovídají, že mají hlasovat za ty, kteří jim zajistí spravedlivé uspořádání Libye, aby byl východ země v parlamentu stejně zastoupen jako západ.

„102 poslanců má oblast západu s centrem v Tripolisu, 60 poslanců dostává východ Kyrenaika a 38 pouštní oblast zvaná Fezzán. vypočítátá Ali, který přijel k volbám z Německa.

Právě politici z Benghází by chtěli tento poměr zvrátit tak, aby východ a západ měl v parlamentu stejný počet poslanců. Většina Libyjců z východu si už teď stěžuje na to, že jim Tripolis nedává tolik peněz a samostatnosti, a svobody, kterou si jako pionýři revoluce zasloužili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru vpředvečer voleb zaznamenal v Benghází zvláštní ČRo zpravodaj Martin Dorazín.

Ve východní polovině Libye jsou tak silní zastánci federalizace země, ale jsou tam také naprostí odpůrci voleb, jako například univerzitní profesor Abubakr Buera, který je mluvčím tohoto politického proudu.

„Tyto volby pro nás mají nulový význam, protože k východu nejsou spravedlivé. Jsou důležité jen pro ty, kteří baží po poslaneckých křeslech. Je to všechno naruby, nemáme totiž ústavu. Ta by měla definovat, jaký stát chceme mít. Jestli prezidentský, parlamentní nebo jiný a až potom by se měli lidé rozhodovat ve volbách,“ říká.

Ozbrojenci na východě Libye zablokovali ropné terminály

Číst článek

Spravedlnost a bezpečnost, tato dvě slova teď v Libyi znějí hodně často. „Doufám, že se lidé neuchýlí k násilí, ale člověk nikdy neví… Lidé jsou hodně frustrovaní, napětí roste a stát se může všechno,“ dodává Buera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín zašel do jedné z volebních místností v Benghází

Po únorové revoluci loňského roku vítězové arabského jara dnes skládají další zkoušku, a možná ještě těžší.Volební místnosti jsou oddělené, zvlášť pro muže a ženy. Je to podle islámského práva.

Nada volila poprvé v životě a doufá, že to nebyla jen formalita, že se opravdu něco podstatného změní.

„Tyhle věci děláme prvně, potvrzuje Isa, paní středního věku. „Chceme, aby Libye byla normální - jako jiné země na světě. A děláme to také pro naše děti.“

První svobodné volby v Libyi provází konflikty mezi východem a západem

Číst článek

Odevzdat svůj hlas přišel i úředník pan Jusuf:

„Opravdu si tyhle volby užívám. Doufám, že se po nich dá naše země do pořádku. Potřebujeme dobrou vládu, lepší zdravotnictví a školství.“

Po zavření volebních místností ve 20 hodin začnou volební komise sčítat hlasy.

Martin Dorazín, Silvie Třeslínová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme