Libyjci vyhnali z Benghází islamisty z Ansár aš-Šaría

Protesty proti americkému filmu Nevinnost muslimů přerostly v libyjském Benghází ve střety mezi samotnými Libyjci. Tisíce lidí obrátily po demonstracích namířených proti urážlivému filmu svůj hněv proti místním islamistům. Ti čelí podezření, že zorganizovali nedávný krvavý útok na americkou diplomatickou misi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojení civilisté obsadili v Benghází základnu islamistů | Zdroj: Reuters

Tisíce lidí se vydaly hlavně k základně skupiny Ansár aš-Šaría. Ta vznikla při loňské, Západem podporované revoltě proti Kaddáfího režimu. Teď jsou ale právě tito ozbrojení islamisté spojovaní s útokem na konzulát Spojených států, při kterém zahynuli minulý týden čtyři Američané včetně velvyslance.

Libyjci zaútočili na několik základen islamistů s heslem, že jsou jak proti hanobení proroka Muhammada, tak proti muslimským extremistům. Při nočních střetech zahynuli nejméně čtyři lidé. Libyjci si pak z opuštěných základen islamistů odnesli zbraně a munici.

„Po večerní mírumilovné demonstraci se část lidí vydala k sídlům milic. Některé z nich se stáhly bez boje. Pak se ale začalo střílet a byly tam i těžké zbraně. Viděl jsem hodně ambulancí, ale žádnou policii ani vojáky. Všechno to byli jen ozbrojení civilisté,“ popsal dění pro televizi BBC aktivista Mohamed Muttardi.

„Bezpečnostní situace tady se pomalu zhoršuje. Ozbrojené milice získávají stále víc moci a jednají nezávisle na vládě. Útok na americkou ambasádu byla poslední kapka. Chceme, aby vláda zajistila bezpečnost a stabilitu, chceme jednu policii, jednu armádu a žádné ozbrojené milice,“ dodal pro BBC aktivista Ahmad Sanala z hnutí ‚Zachraňte Benghází‘.

Igor Maňour, Břetislav Tureček, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme