Libyjská armáda bombarduje města na východě země

Už druhý den útočí libyjské vládní jednotky na východní města, která jsou pod kontrolou povstalců. Dnes se zatím omezují na letecké bombardování a pozemní jednotky se po včerejší porážce pravděpodobně připravují na další útok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obyvatelé Benghází touží po svobodě

obyvatelé Benghází touží po svobodě | Zdroj: ČTK

Arabské země se snaží vyjednat příměří mezi povstalci a Kaddáfím. Jako prostředník se nabídl jeho přítel, venezuelský prezident Hugo Chavez. Rebelové ale jakékoliv jednání s diktátorem odmítají. Naopak chtějí mezinárodní pomoc v podobě letecké podpory proti vládním jednotkám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mírový plán venezuelského prezidenta Hugo Cháveze zpochybnil v Ozvěnách dne komntátor ČRo Milan Slezák

K té se země NATO zatím staví velmi zdrženlivě, i když možnost vojenského zásahu úplně nevylučují. Především se obávají toho, že chaos v Libyi by mohl trvat mnohem déle než se předpokládá a ze země by se stalo další Somálsko. Tentokrát ale jen kousek od evropských břehů.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí i dnes potvrdil, že se moci nevzdá bez boje. Letectvo opět bombardovalo strategicky významnou ropnou základnu, město Briga, a to poté, co tam povstalci včera odrazili zatím nejmohutnější pozemní a leteckou protiofenzívu vládních jednotek.

Odpor rebelů je sebevědomější

Zpravodajové poznamenávají, že armáda naráží na stále organizovanější a sebevědomější odpor rebelů. Za této situace by Kaddáfího mohl zaujmout návrh, se kterým přišel jeho spojenec, venezuelský prezident Hugo Chávez.

Zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák v Ozvěnách dne označil tento plán za ‚takový výkřik do tmy‘. „Má to být zprostředkovatelský sbor složený ze zástupcí zemí z Latinské Ameriky, Evropy a Blízkého východu i z organizací, jako je Liga arabských zemí. Ale ten sbor není určitý, zájemci se mají teprve hlásit,“ poukázal na slabinu Slezák.

Muammar Kaddáfí burcuje své stoupence (2. 3. 2011) | Foto: ČTK

„Za prvé, takový sbor by asi na mezinárodní scéně neměl potřebnou váhu, za druhé to vypadá, že ho odmítají jednotlivé strany, které by s ním musely souhlasit. A za třetí, mi přijde zvláštní, že někdo navrhuje sbor, do kterého se mají zájemci teprve hlásit.“

Milan Slezák také poznamenal, že nabídku už odmítli libyjští rebelové i Liga arabských států. Ta říká, že Kaddáfího režim by měl odpovědět na požadavky lidu a dokonce, i když se postavila proti vojenské intervenci v Libyi, tak volá po bezletové zóně.“

„Podle mého soudu by se mohl Kaddáfí uchýlit do Zimbabwe k autoritářskému prezidentu Mugabemu, kterého z peněz z libyjské ropy vydatně podporoval,“ předpověděl Milan Slezák s tím, že variant je hodně, včetně smrti v boji, sebevraždy nebo kapitulace. „Myslím, že až bude Kaddáfí zahnán do kouta, ještě by rád uletěl k některému ze svých přátel.“

Milan Kopp, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme