Libyjská opozice je ochotná uzavřít příměří. Kaddáfí ale dál útočí

Do libyjského Benghází přijel dlouho očekávaný vyslanec OSN Abde-li-láh al Chatíb. Jeho poselství je jednoznačné - klíčovým požadavkem Spojených národů je okamžité a bezpodmínečné příměří. Podle zpravodaje ČRo v Libyi Martina Dorazína to ale nevypadá, že by Muammar Kaddáfí chtěl složit zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Povstalci u města Brega. | Zdroj: Reuters

„Prozatímní vláda poprvé připustila možnost příměří, ovšem stanovila si podmínky. Podmínky spočívají v tom, že jednotky Muammara Kaddáfího musí okamžitě ukončit blokádu měst, která jsou v západní Libyi. To znamená především města Misuráta, kde je 200 tisíc lidí uzavřeno už několik týdnů jednotkami a terorizováno vojáky Muammara Kaddáfího. Musí také do těchto míst umožnit přístup humanitární pomoci,“ uvedl zpravodaj ČRo v Libyi Martin Dorazín.

Libyjská vláda to ale odmítla. Přistoupit na podmínky povstalců by podle mluvčího libyjské vlády bylo šílenství. Letecké útoky koalice zaměřené proti libyjskému režimu vláda považuje za zločin proti lidskosti.

Libyjská opozice se snaží udržet Adžedábíju, která je od fronty vzdálená asi 40 kilometrů. Těžké boje jsou hlášeny z Misuráty, ležící 200 kilometrů od Tripolisu.

Koaliční nálety podle amerických zdrojů zničily už čtvrtinu Kaddáfího palebné síly, civilistům se ale úplně vyhnout nedokáží. Jeden z libyjských lékařů upozornil, že při náletu v Breze zahynulo sedm civilistů, většinou dětí.

Martin Dorazín, Jitka Malá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme